czwartek, 29 października 2020.
Strona główna > Nauka > Sojuz poleciał

Sojuz poleciał

Sojuz poleciał
Data publikacji: 2015-09-02 21:14
Wywietleń: 2174 16976

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował w środę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) Sojuz z trzema astronautami. Wśród nich po raz pierwszy jest Duńczyk, którego Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) nazywa "duńskim Gagarinem".

Na pokładzie prócz Andreasa Mogensena są dowódca Rosjanin Siergiej Wołkow i Kazach Ajdyn Aimbetow. Statek ma przycumować do ISS w piątek rano. Zaplanowanych jest 75 eksperymentów naukowych. Będą kontynuowane także rozpoczęte już badania.

Na ISS Aimbetow będzie nosić specjalny przyrząd do pomiaru dawki promieniowania, by badać skutki promieniowania kosmicznego na mózg. Mogensen, pierwszy Duńczyk w kosmosie, powiedział dziennikarzom, że przed lotem ogolił prawą nogę, by Wołkowowi łatwiej było przyczepiać elektrody podczas eksperymentów naukowych w kosmosie. ESA podała, że jednym z zadań Mogensena będzie testowanie nowego oprzyrządowania w duńskich rowerach treningowych. Te rowery, pozbawione siodełek, które są zbędne w stanie nieważkości, trafiły na ISS w 2001 roku i były kilkakrotnie wymienianie lub modernizowane. Pomagają astronautom walczyć z negatywnymi skutkami nieważkości.

Załoga statku dołączy do sześciu astronautów przebywających obecnie na ISS. Po raz pierwszy od 2013 roku na stacji będzie równocześnie dziewięć osób. (pap)

 

Na zdjęciu: Załoga przed lotem w kosmos

Fot. EPA/KIRILL KUDRYAVTSEV

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie