Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Są wolne miejsca w akademikach. Opłaty od 500 zł miesięcznie

Data publikacji: 05 lipca 2024 r. 08:37
Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2024 r. 15:01
Są wolne miejsca w akademikach. Opłaty od 500 zł miesięcznie
Politechnika Morska zapewnia zakwaterowanie ponad jednej trzeciej wszystkich studentów. Fot. Anna Gniazdowska  

Na ok. 25 tysięcy studentów uczelni publicznych w Szczecinie i Koszalinie czeka 6,7 tys. łóżek w akademikach. Miejsc wystarczy dla wszystkich chętnych – informują przedstawiciele władz akademickich. Najtańsze lokum kosztować będzie ok. 500 zł miesięcznie.

Największą liczbą miejsc (2907) w domach studenckich w Szczecinie dysponuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Niemal połowa z ponad 6 tys. studentów ZUT (studia stacjonarne) może więc liczyć na zakwaterowanie w akademiku. Miejsc jest więcej niż chętnych, więc uczelnia „dzieli się” swoim zasobem z innymi uczelniami, m.in. z Akademią Sztuki (prawie 900 studentów, brak własnego DS).

Uniwersytet Szczeciński (ponad 8 tys. osób na studiach stacjonarnych) dysponuje czterema akademikami, w których jest 1421 łóżek. Politechnika Morska (2,3 tys. studentów) oferuje 858 miejsc w domach studenckich. Pomorski Uniwersytet Medyczny (4,6 tys. studentów stacjonarnych) na swoim osiedlu studenckim ma 514 miejsc, natomiast Politechnika Koszalińska (1,4 tys. studentów) może pochwalić się bazą z ok. tysiącem łóżek.

Łatwa dostępność miejsc w akademikach to przede wszystkim efekt zmian demograficznych i zmniejszającej się liczby studentów. Żadna z zachodniopomorskich uczelni publicznych nie buduje nowych domów studenckich. Na bieżąco prowadzone są remonty i modernizacje, np. wymiana wind, przebudowa łazienek i kuchni.

„Nasze zaplecze noclegowe pozwala przydzielić miejsce dla każdej osoby zainteresowanej, która złoży wniosek o zamieszkanie na terenie Osiedla Studenckiego ZUT – zarówno studentów ZUT, jak i studentów innych uczelni oraz osoby trzecie” – powiedziała PAP Emilia Kujawa, rzeczniczka prasowa ZUT.

W roku akademickim 2023/24 w domach studenckich ZUT przebywało maks. 2,7 tys. osób. Około 60 proc. stanowili studenci tej uczelni. Dla wszystkich studentów pierwszego roku miejsca są zagwarantowane. ZUT szacuje, że w roku 2024/25 zainteresowanych miejscami w akademiku będzie 420 pierwszoroczniaków.

Uniwersytet Szczeciński, posiadający cztery domy studenckie: „Bakałarz”, „Belferek”, „Kordecki” i „Portowiec”, 150 miejsc rezerwuje dla uczestników programu Erasmus, 150 dla pozostałych obcokrajowców i 250 miejsc dla studentów pierwszego roku.

Politechnika Morska zapewnia zakwaterowanie ponad jednej trzeciej wszystkich studentów. „Wszystkim, którzy w wyznaczonym terminie złożyli wnioski o przyznanie miejsca w akademiku w Akcji Akademik 2024/2025, przyznano takie miejsce” – poinformowała PAP Weronika Gocłowska, rzecznika PM. Dodała, że do administracji uczelni w lipcu zgłaszają się jeszcze osoby poszukujące lokum.

Politechnika Koszaliński dysponuje nadwyżką w akademikach. Jak wyjaśnia Piotr Pawłowski z biura komunikacji społecznej PK, dostępnych jest 1000 miejsc, a w roku akademickim 2023/24 „zainteresowanie zamieszkaniem w akademiku było na poziomie 700 osób”.

Zakwaterowanie w domach studenckich w woj. zachodniopomorskim kosztuje od ok. 450 do 950 zł miesięcznie. W obiektach Uniwersytetu Szczecińskiego miejsce w pokoju trzyosobowym – w kończącym się roku akademickim - wyceniono na 460 zł. Za łóżko w „dwójce” trzeba zapłacić od 570 do 650 zł. Za pokój jednoosobowy od 670 do 720 zł.

Najtańsze miejsca w akademikach ZUT kosztują 483 zł/mies. Samodzielne mieszkanie w pokoju trzyosobowym to wydatek 885 zł.

Studenci Politechniki Morskiej za „jedynkę” płacą od 650 do 710 zł. Za łóżko w pokoju dwuosobowym od 520 do 665 zł. Za „trójkę” 490 zł. Studenci medycyny za miejsca w pokoju dwuosobowym płacą do 520 do 610 zł, a za jedynkę od 690 zł (w małym boksie dwupokojowym) do 950 zł, za podwyższony standard i aneks kuchenny.

Politechnika Koszalińska oferuje miejsca w pokojach trzyosobowych za 430 zł. Za „dwójkę” płaci się 480 zł, za samodzielne lokum 640 zł.

Przed rokiem akademickim 2024/25 spodziewane są podwyżki opłat, związane m.in. z rosnącymi cenami energii, wody, kosztami remontów itd. Najtańsze lokum będzie kosztowało ok. 500-550 zł miesięcznie.

„Na przyszły rok akademicki opłaty wzrosną o 20 procent” – powiedziała PAP Agnieszka Lizak, rzeczniczka prasowa US.

Na Politechnice Morskiej opłaty mają wzrosnąć od 2 do 10 proc. Na Politechnice Koszalińskiej o 5 proc. Kierownik Osiedla Studenckiego PUM Iwona Walczak poinformowała, że „zarządzenie dotyczące opłat jest w fazie uzgodnień”, a wnioski o akademik będą przyjmowane do 27 sierpnia.

Przed nowym rokiem akademickim ZUT zapowiada wykonanie modernizacji wind w DS nr 5, za prawie 2 mln zł oraz przebudową jednego piętka w DS nr 4, na co przeznaczono ok. 2,5 mln zł. US przypomina, że największy uniwersytecki DS „Kordecki” został w całości wyremontowany, a na rok 2024/25 zaplanowane są remonty (łazienki, instalacja cieplna i elektryczna, montaż wi-fi) w trzech akademikach.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do Student
2024-07-14 14:58:24
Za niemieckie pieniądze deprawuje się polską młodzież, zaburza i niszczy strukturę rodziny i kupuje wedle uznania, takie a nie inne przekonania i poglądy kadry naukowej uniwersytetów. Ustala kto zasługuje w Polsce na stereotypowe miano faszysty. Tak osłabia się strukturę narodu i niszczy państwo. Wszystko to pod okiem i często przy współudziale polskich polityków i przy biernej postawie polskich służb specjalnych. Bez względu na opcję polityczną proceder ten trwa nieprzerwanie .
Do @ Student
2024-07-14 14:54:16
Dzięki takim środkom można kształtować poglądy i urabiać mieszkańców takich państw, jak Polska, Czechy czy Litwa. Podatni na urabianie są zwłaszcza studenci zachłyśnięci „nowoczesnym” światopoglądem Zachodu. Robi się to tym łatwiej, że wraz z gwałtownym wzrostem liczby studentów spada ich poziom intelektualny i zdolność do samodzielnego myślenia.
Jak widać
2024-07-14 14:52:15
Jak widać, obietnice Kosiniaka-Kamysza o akademikach za złotówkę okazały się bardziej chwytliwe na plakatach wyborczych niż w rzeczywistości. Ceny zakwaterowania studentów nadal rosną, a polityczne deklaracje o tanim zakwaterowaniu stały się kolejnym przykładem, jak łatwo jest obiecywać i nie zrealizować. Studenci mogą tylko marzyć o złotówkowych akademikach, patrząc na swoje rosnące rachunki i przypominając sobie słowa lidera PSL – To jest nasza kolejna gwarancja .
@ Student
2024-07-11 14:16:15
Masz rację, cuda ! Niestety młodzi Polacy KOlejny raz dali się nabrać na stare POwiedzenia "klasyków dyplomacji" którzy mówili: "Obietnice wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą" oraz "Dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać". Można dodać także stare jak świat: "Widziały gały co brały", ale żadne z nich nie jest w tym temacie śmieszne tylko raczej żałosne i nikczemne.
Student
2024-07-05 09:52:12
Jak namawiali młodych do głosowania na swoje partie to obiecywali akademiki za 1 zł, teraz należy się spodziewac podniesienia wieku emerytalnego. I tak ze 100 konkretów , jeden złoty zamienił się w 500 złotych. Cuda!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA