niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Reforma, uczelnia, słodsza herbata

Reforma, uczelnia, słodsza herbata

Reforma, uczelnia, słodsza herbata
Data publikacji: 2017-03-19 09:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 2050 223005

Władze Uniwersytetu Szczecińskiego obawiają się, że reforma szkolnictwa wyższego, którą planuje przeprowadzić minister Jarosław Gowin, utrwali podział między dużymi a mniejszymi ośrodkami naukowymi. To jeden z głównych wniosków po debacie o tzw. Ustawie 2.0. przeprowadzonej na US.

Do pracy nad nowymi przepisami wybrane zostały trzy grupy: zespół prof. Marka Kwieka - związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, grupę kierowaną przez dr. hab. Arkadiusza Radwana - utworzoną przy Instytucie Allerhanda w Krakowie, a także zespół prof. Huberta Izdebskiego, afiliowany przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie. To z ich pomysłów moźe, ale nie musi, skorzystać minister.

- Finalny projekt ustawy będzie objawiony wszystkim we wrześniu na Kongresie Nauki Polskiej - powiedział prof. Marek Górski, prorektor ds. nauki i współpracy naukowej. - Te projekty, o których mówimy, mają stanowić dla niego pewną inspirację. To są pewne wizje zmian rozwoju szkolnictwa wyższego, dość różne w merytorycznej treści, stosunkowo mało albo bardzo mało mają wspólnego z czymś takim, co dla prawnika, którym jestem, jest typowym założeniem projektu ustawy.

Wspólnym elementem trzech propozycji jest przekonanie, że szkolnictwo jest w kryzysie, i należy je z niego wydźwignąć. Powtarzające się wątki to m.in. podział uczelni na naukowe, naukowo-dydaktyczne oraz dydaktyczne (w jednym z wariantów z tych naukowych wyodrębnionoby było kilka uczelni flagowych), zwiększenie władzy rektora (albo prezydenta, który przejąłby część kompetencji rektora), nacisk na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wzmocnienie stabilności finansowej.

Prof. Waldemar Gos, prorektor ds finansów i rozwoju, skarżył się na to, że mniejsze, młodsze ośrodki naukowe bywają traktowane niesprawiedliwie. Nie potrafił zrozumieć, dlaczego Uniwersytet Jagielloński dostanie o 50% większą dotację dla pracownika niż US.

- Wspieranie ośrodków silnych - to jest widoczne - dodawał prof. Edward Włodarczyk, rektor US. - Myślę, że ta reforma ma troszeczkę charakter żywiołowy. Decydenci są niecierpliwi. Chcą osiągnąć sukces stosunkowo szybko. Znajdujemy się w sytuacji, gdy ktoś doszedł do wniosku, że herbata będzie słodsza od ciągłego mieszania. Być może będzie słodsza dla Warszawy, Poznania czy Krakowa.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu:  O Ustawie 2.0. rozmawiali profesorowie (od lewej): Andrzej Skrendo, Edward Włodarczyk, Marek Górski oraz Waldemar Gos.

Komentarze

przeciętny kowalski
Co do pracy kadry akademickiej -jedna z pań profesorek,bardzo aktywna felietonistka,napisała niedawno,że nie ma odwagi sprawdzić ,czy jej studentki przeczytały "Lalkę". Było to ,oczywiście, ekspresja rozpaczy z powodu poziomu intelektualnego i zapału do studiowania studentek. Czytelnika ogarnia przerażenie na myśl,ze kadra akademicka kształcąca lekarzy będzie też pisać,że nie ma odwagi zapytać, gdzie człowiek ma nerkę lub wątrobę. Droga kadro ! Mieć odwagę pytać!Mieć odwagę sprawdzać wiedzę !
2017-03-19 14:37:57
Z radia
Dlatego należy nagrać piątkową rozmowę pod krawatem wiceministra i trzymać go za słowo. Poza tym, może czas wziąć się za tworzenie nauki i dydaktykę, a nie chodzenie na spędy kodziarskie...
2017-03-19 12:00:52
oświatowy
Przecież środowisko oświatowe i akademickie w znacznym stopniu przyczyniło sie do takiego dzielenia na lepsze, gorsze, ważne i mniej ważne ,otoczone opieka i pozostawione na pastwę losu. Kto się szczyci utworzeniem "najlepszego' w Polsce liceum? Za publiczne pieniądze? Otoczonego opieką przez pracowników akademickich,urzędników i działaczy partyjnych , zgarniającego dzieci elit pod swoje skrzydełka? Kiedy uczelnia ma na tym stracić, to nagle segregacja jest zła?
2017-03-19 11:10:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy