Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Przystanek historia - popularnonaukowy portal IPN [FILM]

Data publikacji: 28 grudnia 2019 r. 10:42
Ostatnia aktualizacja: 01 lipca 2020 r. 17:53
Przystanek historia - popularnonaukowy portal  IPN
 

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił popularnonaukowy serwis internetowy - Przystanek historia.pl. Prezentuje on ustalenia historyczne pracowników IPN oraz współpracujących z nim osób. 

Nazwa portalu nawiązuje do wykreowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i funkcjonującej od kilku lat marki Przystanek Historia – stacjonarnego centrum edukacyjnego działającego najpierw w Warszawie, a potem również w innych miastach (też w Szczecinie), w kraju i za granicą. Pod nazwą Przystanek Historia realizowane są także audycje radiowe i programy telewizyjne, we współpracy z Polskim Radiem i TVP Historia. Kolejne odcinki obu serii będą publikowane w serwisie internetowym.

Logo portalu nawiązuje do trzech postaci: symbolizujący walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – Józef Piłsudski, walkę z dwoma totalitaryzmami w okresie II wojny światowej – Mały Powstaniec oraz walkę z komunistyczną dyktaturą po 1945 r. – Anna Walentynowicz.

Na start portalu przygotowano  blisko 400 artykułów popularnonaukowych, poruszających problematykę historii Polski w XX wieku. Autorami większości tekstów są pracownicy IPN, część z nich napisały osoby współpracujące z Instytutem.

W portalu na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video Użytkownicy znajdą blisko tysiąc materiałów multimedialnych, w tym: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji naukowych, spotkań autorskich czy też spotów informacyjnych. Dodatkowo w serwisie umieszczono 24 audycje radiowe.

Każdy z korzystających z portalu przystanekhistoria.pl może sięgnąć do umieszczonych w nim publikacji cyfrowych, które są do pobrania bezpłatnie. Jest ich blisko 800 różnego rodzaju, w tym książki, czasopisma wydawane przez IPN, katalogi wystaw, dodatki do prasy oraz okolicznościowe broszury.

Portal prezentuje także kalendarium historyczne, zawierające blisko 4 tys. wpisów dotyczących wydarzeń z dwudziestowiecznej historii Polski.

Hasło przewodnie portalu to: Wirtualna podróż, prawdziwa historia, czyli wirtualna podróż z dorobkiem naukowym IPN.

(g)

Fot. i film IPN

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie ma co robic w-pis-u...
2019-12-28 22:53:00
Bo Cenzorzy Kuriera i tak tego Nie puszcza ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA