Młodzi naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zamierzają zbudować... elektrownię wiatrową. Takie zadanie czeka ich w konkursie "Wielkie wyzwanie: energia", do którego udało im się zakwalifikować i w którym można wygrać milion złotych. Konkurs zorganizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Cel inicjatywy sformułowano następująco: "Wyzwaniem jest opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Dzięki postawieniu takiego wyzwania, NCBR dąży do ograniczenia smogu i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych".
ZUT w tej naukowej przygodzie reprezentować będzie zespół z Wydziału Elektrycznego w składzie: Krzysztof Baradziej, Kamil Cierzniewski, Michał Cichowicz, Jakub Ciuruś, Adam Kamiński, Szymon Pacholski, Rafał Pstrokoński, Mikołaj Wiszniewski, Paweł Prajzedanc oraz prof. Marcin Wardach.
- Jesteśmy pasjonatami nowych technologii. Dotychczas udało nam się zrealizować koncept pod nazwą „Hulajnoga elektryczna”, w którym zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy autorski silnik elektryczny, a także opracowaliśmy i zbudowaliśmy układ zasilania oraz sterowania tego silnika. Obecnie pracujemy nad motocyklem elektrycznym – mówi prof. Marcin Wardach. - Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia projektowe, postanowiliśmy, że kompaktową elektrownię wiatrową wykonamy w głównej mierze samodzielnie.
Młodzi naukowcy do realizacji swojego pomysłu wykorzystali zbudowany przez siebie generator, układ sterowania, układ magazynowania energii oraz cały układ mechaniczny. Kompaktowa elektrownia drużyny „SZCZECIN SQUAD” będzie wyposażona w układ do magazynowania energii elektrycznej w postaci akumulatorów, który będzie zarządzany energoelektronicznym układem sterowania oraz dystrybucji energii elektrycznej.
- Turbina, czyli część mechaniczna jest w trakcie opracowywania. Planujemy wykonać ją z lekkich tworzyw sztucznych. Bazując na pierwszych obliczeniach i szacunkach jesteśmy przekonani, że nasze urządzenie będzie w stanie generować energię elektryczną i to już przy niewielkich prędkościach wiatru – tłumaczy prof. Wardach.
(as)