czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Nauka > Praca przymusowa podczas II wojny światowej

Praca przymusowa podczas II wojny światowej

Praca przymusowa podczas II wojny światowej
Data publikacji: 2018-05-07 23:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 1433 326576

W dniach 8-9 maja w Szczecinie odbędzie się polsko-niemiecka konferencja naukowa „Praca przymusowa podczas II wojny światowej, jej pamięć i konsekwencje”. Organizatorami są oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Wydział Humanistyczny wraz z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

W latach 1939–1945 blisko 20 milionów ludzi z niemal wszystkich krajów Europy pracowało przymusowo na rzecz różnych sektorów gospodarki i życia społecznego Niemiec. Zjawisko to miało miejsce zarówno na terytorium III Rzeszy, jak i na obszarach okupowanych oraz kontrolowanych przez reżim Hitlera. Robotnicy przymusowi mieli nie tylko wielki wpływ na gospodarkę państwa niemieckiego, ale i materialną pomyślność milionów jego obywateli niemal do końca II wojny światowej. Praca przymusowa była zbrodnią, która dokonywała się na oczach wszystkich Niemców i była na porządku dziennym w każdym regionie, w każdym mieście oraz w każdej wsi. Fenomen masowej pracy przymusowej dla III Rzeszy ma wiele wymiarów, począwszy od wspomagania wysiłku wojennego Niemiec poprzez wykorzystanie robotników przymusowych w przemyśle i rolnictwie, przez niezwykle rozwiniętą logistykę zapewniającą tak wielkim masom ludzi pracę i utrzymywanie ich w ryzach dyscypliny i strachu, przez organizację terroru i wyniszczenia aż po ludzkie wymiary tego zjawiska w skali masowej, grupowej, rodzinnej oraz indywidualnej.

Konferencja będzie toczyć się w językach polskim i niemieckim na Wydziale Humanistycznym przy ul. Krakowskiej w Szczecinie. Jej elementem będzie także pokaz filmu „Trzecia Część Nocy” - 11 maja w kinie Zamek - w ramach cyklu „Filmowe drogi do niepodległości”. O godz. 19.00 zaprezentowany zostanie film w reż. Andrzeja Żuławskiego. Stanowi on pełnometrażowy debiut reżysera i w niezwykle frapujący, nowatorski sposób opowiada historię losów polskiej inteligencji w okupowanym Lwowie. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj dylematy jednostkowego cierpienia oraz lęków głównych bohaterów, idei poświęcenia dla konspiracji, a także szaleństwa wojny samej w sobie. Obraz ten bogaty jest w liczne, często oniryczne metafory, z których wiodąca związana jest z funkcjonowaniem faktycznie istniejącego Instytutu Weigla – eksperymentalnej placówki opracowującej szczepionkę na tyfus przy użyciu wszy ludzkich. Dodatkowym atutem filmu jest doskonała ścieżka dźwiękowa autorstwa Andrzeja Korzyńskiego oraz ekspresywne aktorstwo z wyróżniającymi się kreacjami Małgorzaty Braunek, Leszka Teleszyńskiego oraz Leszka Długosza. Bezpłatne wejściówki odebrać można w kasie kina Zamek pół godziny przed seansem. Liczba miejsc ograniczona.

Zobacz program konferencji.

(p)

Praca przymusowa podczas II wojny światowej

Komentarze

Nazizmu... Komunizmu i PO-stkomunizmu c.d...
A pozniej dalej i w PRL-u, po-prze-dlu-za-no Przymusowa Prace... jeszcze o 45 lat tj. w latach 1945-1990 !!
2018-05-08 11:51:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy