poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Praca dla zawodowców

Praca dla zawodowców

Praca dla zawodowców
Data publikacji: 2016-03-01 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 2263 121890

Rozmowa z Bartoszem Stolarczukiem, dyrektorem Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie.

- Rośnie zainteresowanie technikami, ale też szkolnictwo zawodowe wychodzi coraz bardziej ze swoją ofertą.

- Szkolnictwo zawodowe jest łącznikiem pomiędzy rynkiem pracy i uczelnią, a młodym człowiekiem oraz jego rodzicem. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest wyraźnie sprofilowany, ale to czy wybierze się liceum, czy technikum, a nawet zasadniczą szkołę zawodową nie zamyka nikomu drogi na studia. Wśród naszych absolwentów są tacy, którzy zaczynali od szkoły zasadniczej, a obecnie mają tytuł magistra, a nawet doktora.

Dziś nie wystarczy mówić, lecz należy pokazać, co my jako szkoła możemy zaoferować młodemu człowiekowi. Dlatego organizujemy w czwartek 3 marca dzień otwarty szkoły przy ul. Ku Słońcu, by każdy mógł zobaczyć bazę i wyposażenie naszej szkoły oraz poczuł jej atmosferę. To także możliwość spotkania z profesjonalnym doradcą zawodowym i przeprowadzenia testu z predyspozycji. Jeżeli uczeń nie nadaje się do naszej szkoły, mówimy otwarcie.

- Zespół Szkół Łaczności kojarzy się głównie telekomunikacją.

- Nasze dwa sztandarowe zawody, w których kształcimy to technik telekomunikacji i technik teleinformatyk. Ten drugi cieszy się największą popularnością. To zawód bardzo przyszłościowy, mamy bowiem stały rozwój sieci komputerowych, instalacji światłowodowych.

Od 1 września wprowadzamy nowy zawód - fototechnik. To propozycja dla dziewcząt i chłopców, którzy jako absolwenci znajdą zatrudnienie przy obróbce, przetwarzaniu obrazu na potrzeby serwisów informacyjnych, czy prezentacji, zarówno w dużych, jak i małych lokalnych firmach.

Firmy, w których nasi uczniowie odbywają dziś praktyki proponują im zatrudnienie już w trzeciej klasie technikum. W branżach elektrycznych, telekomunikcyjnych, teleinformatycznych, związanych z komputerami, informatycznych, czy związanych z budownictwem nie ma dziś bezrobocia. Pracodawcy stale pytają o naszych absolwentów.

 - Jakie cechy powinien posiadać wasz kandydat?

- Ciekawość. To musi być osoba, która ma zainteresowania, jest kreatywna, twórcza, potrafi coś zaprojektować. To świadczy o tym, że taki młody człowiek ma charakter, a to przekuwa się na sukcesy takiego ucznia a następnie absolwenta.

- Dziękuję za rozmowę.©℗

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Polacy z Angielskim,
CALA NAPRZOD...gdyz tylko dzieki Komunie i PO-stkomunie stalismy sie niepotrzebnymi technologiczno-technicznymi "inwalidami"! Uwierzmy we wlasne sily, gdyz Polak na Zachodzie faktycznie pokazuje co potrafi...i to w bardzo wielu dziedzinach !!
2016-03-03 10:55:58
Dawid
przetważaniu ...
2016-03-01 20:00:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy