Czwartek 26 maja 2022r. 
REKLAMA

Praca dla zawodowców

Data publikacji: 2016-03-01 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Praca dla zawodowców
 

Rozmowa z Bartoszem Stolarczukiem, dyrektorem Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie.

- Rośnie zainteresowanie technikami, ale też szkolnictwo zawodowe wychodzi coraz bardziej ze swoją ofertą.

- Szkolnictwo zawodowe jest łącznikiem pomiędzy rynkiem pracy i uczelnią, a młodym człowiekiem oraz jego rodzicem. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest wyraźnie sprofilowany, ale to czy wybierze się liceum, czy technikum, a nawet zasadniczą szkołę zawodową nie zamyka nikomu drogi na studia. Wśród naszych absolwentów są tacy, którzy zaczynali od szkoły zasadniczej, a obecnie mają tytuł magistra, a nawet doktora.

Dziś nie wystarczy mówić, lecz należy pokazać, co my jako szkoła możemy zaoferować młodemu człowiekowi. Dlatego organizujemy w czwartek 3 marca dzień otwarty szkoły przy ul. Ku Słońcu, by każdy mógł zobaczyć bazę i wyposażenie naszej szkoły oraz poczuł jej atmosferę. To także możliwość spotkania z profesjonalnym doradcą zawodowym i przeprowadzenia testu z predyspozycji. Jeżeli uczeń nie nadaje się do naszej szkoły, mówimy otwarcie.

- Zespół Szkół Łaczności kojarzy się głównie telekomunikacją.

- Nasze dwa sztandarowe zawody, w których kształcimy to technik telekomunikacji i technik teleinformatyk. Ten drugi cieszy się największą popularnością. To zawód bardzo przyszłościowy, mamy bowiem stały rozwój sieci komputerowych, instalacji światłowodowych.

Od 1 września wprowadzamy nowy zawód - fototechnik. To propozycja dla dziewcząt i chłopców, którzy jako absolwenci znajdą zatrudnienie przy obróbce, przetwarzaniu obrazu na potrzeby serwisów informacyjnych, czy prezentacji, zarówno w dużych, jak i małych lokalnych firmach.

Firmy, w których nasi uczniowie odbywają dziś praktyki proponują im zatrudnienie już w trzeciej klasie technikum. W branżach elektrycznych, telekomunikcyjnych, teleinformatycznych, związanych z komputerami, informatycznych, czy związanych z budownictwem nie ma dziś bezrobocia. Pracodawcy stale pytają o naszych absolwentów.

 - Jakie cechy powinien posiadać wasz kandydat?

- Ciekawość. To musi być osoba, która ma zainteresowania, jest kreatywna, twórcza, potrafi coś zaprojektować. To świadczy o tym, że taki młody człowiek ma charakter, a to przekuwa się na sukcesy takiego ucznia a następnie absolwenta.

- Dziękuję za rozmowę.©℗

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Polacy z Angielskim,
2016-03-03 10:55:58
CALA NAPRZOD...gdyz tylko dzieki Komunie i PO-stkomunie stalismy sie niepotrzebnymi technologiczno-technicznymi "inwalidami"! Uwierzmy we wlasne sily, gdyz Polak na Zachodzie faktycznie pokazuje co potrafi...i to w bardzo wielu dziedzinach !!
Dawid
2016-03-01 20:00:54
przetważaniu ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA