Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Powstanie Cognitarium Politechniki Koszalińskiej

Data publikacji: 30 maja 2023 r. 07:01
Ostatnia aktualizacja: 30 maja 2023 r. 07:01
Powstanie Cognitarium Politechniki Koszalińskiej
Akt erekcyjny podpisali i wmurowali kamień węgielny (od lewej): wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Danuta Zawadzka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezydent RP Andrzej Duda. Fot. MEiN  

W poniedziałek (29 maja) odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Wiedzy Cognitarium Politechniki Koszalińskiej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zakłada się, że z pomieszczeń i zasobów Cognitarium będzie korzystać ok. 5 tysięcy studentów oraz 750 pracowników (w tym ok. 500 naukowo-dydaktycznych).

– To wielki moment dla uczelni, dla Koszalina i dla Pomorza Zachodniego – podkreślił prezydent Duda. – Koszalin zyskuje obiekt absolutnie spektakularny do rozwijania działalności naukowej, poznawczej, archiwalnej.

Nowoczesna pod względem infrastruktury i koncepcji architektonicznej, przyjazna dla środowiska naturalnego inwestycja, złożona z dziewięciu budynków, ma powstać w ciągu niecałych trzech lat. 

– Nie mam żadnych wątpliwości, że ten obiekt będzie przyciągał młodzież – mówił Andrzej Duda. – Warto, aby wysokiej jakości uczelnie, kształcące na najwyższym poziomie, posiadające także i bazę naukowo–dydaktyczną na absolutnie światowym poziomie, były blisko młodzieży, by nie trzeba było jeździć do wielkich ośrodków i zmieniać miejsce zamieszkania.

Z kolei minister Czarnek wskazał na działania resortu edukacji i nauki mające na celu wspieranie lokalnych ośrodków naukowych.

– Znakomici naukowcy są wszędzie w Polsce, również w mniejszych miastach – zazuważył. – Studenci w całej Polsce potrzebują nowoczesnych kampusów, nie tylko w wielkich centrach, ale także w Koszalinie i innych miejscach, które rozwijamy.

Zapowiedział również, iż do dotychczasowej kwoty 44,5 mln zł wsparcia budowy Cognitarium z budżetu państwa dołoży kolejne 5,5 mln zł, żeby – jak uzasadnił – bez żadnych przeszkód ta inwestycja została ukończona w terminie i wyposażona na najwyższym poziomie.

Cognitarium zaplanowano jako regionalne centrum wiedzy i nauki. Ma być nową siedzibą Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej, uczelnianego archiwum oraz innych branżowych placówek bibliotecznych. Uczelnia przygotowywała projekt we współpracy z koszalińskimi bibliotekami: publiczną, lekarską i pedagogiczną. W innowacyjnym ośrodku mają się również znaleźć m.in. sale wystawowe dla prezentacji osiągnięć naukowych, planetarium i obserwatorium słoneczne.

– Cognitarium stanie się sercem obiegu informacji, a także centrum spotkań, jak wierzymy – niezwykłych – mówiła rektor PK, prof. Danuta Zawadzka, dodając, że poprzez swoją architekturę i funkcje będzie też wizytówką Koszalina, Pomorza Środkowego i Zachodniego.

Dodajmy, że tego samego dnia w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie prezydent RP podpisał ustawę, na mocy której COSG stanie się Wyższą Szkołą Straży Granicznej.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Weronika
2023-05-30 08:25:42
Pani Rektor nie wie, że nie ma takiego tworu jak Pomorze Środkowe? Miasteczko w którym ma siedzibę jej uczelnia leży na Pomorzu Zachodnim. Tworzenie sztucznych tworów i zaklinanie rzeczywistości nie pomoże. Już nawet Słupsk zaprzestał tej śmiesznej praktyki, ale oczywiście w Koszalinie co niektórzy w nierealny wierzą świat.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA