Rozmowa z dr. Dominikiem Zawadzkim, kustoszem Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego
– Pod koniec marca – po doposażeniu zakupionemu dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego ponownie otworzy się dla zwiedzających?
– Muzeum działające przy Wydziale Nauk o Ziemi w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych US w ostatnich dniach marca na nowo rozpocznie swoją działalność. Wówczas planujemy oficjalne otwarcie, przecięcie wstęgi, wspólne zwiedzanie pomieszczeń wzbogaconych o nowe zbiory geologiczne oraz wykład popularnonaukowy pt. „Był sobie kamień”, który wygłosi dr Artur Skowronek, dyrektor oddziału Pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Muzeum zostało założone 9 czerwca 1994 roku, jego organizatorem był wówczas dr Stanisław Piotrowski, który kierował muzeum do 2001 roku. Pierwszą siedzibą muzeum były pomieszczenia obecnego rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie z powodzeniem funkcjonowało do 2006 roku. Następnie przez krótki czas Muzeum Geologiczne dzieliło pomieszczenia w Domu Marynarza z wystawą interaktywną Eureka. Po uruchomieniu Wydziału Nauk o Ziemi przy ul. Mickiewicza kilka lat zajmowaliśmy pomieszczenia w piwnicy wydziału. Obecnie po wybudowaniu Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych US posiadamy znacznie lepsze warunki lokalowe. Poprawiła się nie tylko infrastruktura, ale rozbudowaniu uległa również kolekcja i zbiory muzeum. Dzięki zwiększeniu powierzchni wystawienniczej oraz rozszerzeniu kadry, muzeum codziennie przyjmować będzie wycieczki szkolne, przeprowadzając interaktywne lekcje geologii. W muzeum obejrzeć będzie można ponad 8000 eksponatów, z czego 750 to minerały, około 1000 skał, ponad 700 okazów piasków, 5500 to skamieniałości oraz 11 meteorytów.
– Jaka jest rola i zadania muzeum działającego przy uniwersytecie?
– Muzeum to przede wszystkim eksponaty – szczegółowo zbadane i opisane przez uniwersyteckich naukowców, które tworzą wyjątkowe zbiory muzeum, m.in. kolekcje piasków z plaż i pustyń niemal całego świata, konkrecje polimetaliczne, kolekcje tzw. kul szczecińskich i skamieniałości oligoceńskich. Z ekspozycji tych stale korzystają studenci wydziału przygotowujący się do zaliczeń czy egzaminów. Muzeum prowadzone jest przez naukowców związanych z Wydziałem Nauk o Ziemi, którzy organizują prelekcje i odczyty dla młodzieży szkół podstawowych, średnich oraz studentów zainteresowanych problematyką nauk geologicznych, ochrony środowiska i ekologii, a także prowadzą edukację ekologiczną w zakresie ochrony litosfery. Najnowszym projektem są wykłady otwarte organizowane od
18 stycznia jako cykliczne wydarzenie pn. „Pomorze Zachodnie oczami geologa”. Prelekcje organizowane są we współpracy z Fundacją Ścieżkami Pomorza i obejmują tematykę związaną z naszym regionem. Na najbliższy wykład pt. „Kreatury z minionych epok
– skamieniałości z eratyków” zapraszamy 15 marca o godzinie 17, wygłosi go mgr Przemysław Sztajner.
– Eksponaty znajdujące się w muzeum to cenne i wyjątkowe obiekty. Co zwiedzający mogą obejrzeć?
– Muzeum jest Członkiem Zachodniopomorskiej Izby Turystyki, ponadto zostało wpisane do Rejestru Muzeów Świata. Posiadamy stałe i czasowe wystawy geologiczne związane tematycznie z naukami przyrodniczymi. Wystawy stałe to: systematyka skał i minerałów, meteoryty i tektyty, systematyka skamieniałości, powstawanie skamieniałości, życie mórz i oceanów, wspomniane wcześniej piaski świata, historia geologiczna Regionu Bałtyckiego, kule szczecińskie oraz przegląd skał i minerałów z wybranych lokalizacji świata (Czechy, Hiszpania, Francja, Spitsbergen, Góry Kaczawskie). Organizujemy również wystawy czasowe. Obecnie podziwiać można wypożyczone z Muzeum Ziemi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu fragmenty meteorytu Morasko, największego ciała pozaziemskiego znalezionego w Polsce. Poza tym prezentujemy kolekcje minerałów ze zbiorów pracowników wydziału i prywatnych osób zaprzyjaźnionych z muzeum, m.in. miłośniczki minerałów Beaty Zielińskiej, która wspiera naszą placówkę od kilkunastu lat.
– W jakim stopniu dofinansowanie pozwoliło na rozwój muzeum?
– Dzięki ukończonemu w grudniu projektowi „Doposażenie Sali Interaktywnej Edukacji Geośrodowiskowej Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego dla celów edukacyjnych i dydaktycznych” dofinansowanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, muzeum zyskało wiele cennych okazów, jak również cztery stanowiska interaktywne. Zwiedzający mogą zagrać w grę „Surowce Polski”, zapoznać się ze stanowiskiem „Cykl skalny” czy
przeglądać mapy paleogeograficzne na dużym ekranie dotykowym. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będzie zapewne gablota z minerałami wykazującymi zjawisko fluorescencji. Pozostałych atrakcji nie będę zdradzał – zapraszamy do naszej placówki.
– Kto i na jakich zasadach może odwiedzić muzeum?
– Zapraszamy indywidualnych zwiedzających oraz zorganizowane grupy. Wstęp na wszystkie wystawy w muzeum jest bezpłatny. Dla wszystkich zainteresowanych ekspozycja dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15. Przyjmujemy również zapisy na warsztaty, lekcje geologii i zwiedzanie z przewodnikiem. Wystarczy skontaktować się z muzeum e-mailowo lub telefonicznie. Wizyta w muzeum to wyjątkowo ciekawe uzupełnienie lekcji geografii, ale także doskonałe miejsce na rodzinny spacer z pociechami.
– Dziękuję za rozmowę.
(j.p.)
Fot. Filip KACALSKI
Kontakt:
tel.:+48 91 444 24 26
ul. Mickiewicza 16a
70-383 Szczecin