Dwa wielkie sukcesy szczecińskich szkół. XIII Liceum Ogólnokształcące na piątym, a Technikum Organizacji i Zarządzania w ZS8 na dziesiątym miejscu w ogólnopolskim XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. To zostawienie po raz kolejny potwierdza mocną pozycję szczecińskiej oświaty na tle kraju.
Opublikowany w czwartek Ranking Liceów Ogólnokształcących oraz Ranking Techników miesięcznika Perspektywy daje Szczecinowi wiele powodów do dumy. Wielokrotny zwycięzca tego rankingu, czyli szczecińska "trzynastka" od 19 lat czas trzyma poziom i wciąż utrzymuje się w ścisłej czołówce elitarnych polskich liceów. W tegorocznym zestawieniu szkoła ta zajęła piąte miejsce. Tym razem, po raz kolejny, zmieniono kryteria oceny szkół, gdyby jednak utrzymano te sprzed roku, szkoła ta mogła by zostać tegorocznym zwycięzcą. Tym razem pierwsze miejsce przypadło Uniwersyteckiemu LO w Toruniu. Łatwo jednak zauważyć, że różnice w punktacji pomiędzy liceami ze ścisłej czołówki to zaledwie ułamki punktów.
- Dla nas, co zawsze powtarzam, móc znaleźć się w gronie sześciu najlepszych szkół w Polsce jest dużą satysfakcją. To sukces nauczycieli oraz ambitnych uczniów, którzy mają duże osiągnięcia w egzaminach a także w olimpiadach krajowych i międzynarodowych - powiedział nam po ogłoszeniu wyników 22. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020 dyrektor XIII LO Cezary Urban. - Ilu z tych szkół, które znalazły się w czołówce i które już były na pierwszym miejscu, nie zależy jednak na tym, żeby wygrać? Na pewno jest to też nasze marzenie, choć szkoły z którymi rywalizujemy osiągają porównywalne wyniki. Pomiędzy drugim a piątym miejscem są zaledwie trzy punkty różnicy. Stabilność jest tym, z czego jesteśmy dumni. Bardzo się cieszę z tegorocznych sukcesów szczecińskich techników, a zwłaszcza technikum z Zespołu Szkół nr 8, bo dziesiąte miejsce to coś czego wśród szkół zawodowych Szczecina jeszcze nie było.
W Rankingu Perspektywy 2020 sklasyfikowanych zostało aż 1500 najlepszych polskich szkół - 1000 liceów i 500 techników. Kryteriami w rankingu liceów są sukcesy w olimpiadach przedmiotowych oraz wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Pierwsze miejsce w rankingu liceów zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu, drugie - XIV LO im. S. Staszica w Warszawie, trzecie miejsce zajęło V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, czwarte - III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, piąte - XIII LO w Szczecinie, szóste - LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, siódme - XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.
Wręczenie tytułów odbyło się w czwartek w w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dyplom dla XIII LO odebrali dyrektor Cezary Urban oraz polonista Jerzy Wojcieszak z kilkuosobową reprezentacją olimpijczyków. W dotychczasowych 22. edycjach rankingu jedynie sześć polskich liceów stanęło na jego najwyższym podium. Szczecińska „trzynastka” dokonała tego aż 10-krotnie i otrzymała tytuł Liceum XX-lecia.
W XXII Rankingu Liceów Ogólnokształcących w pierwszej setce szkół znalazły się jeszcze szczecińskie: II LO (44. miejsce) i V LO (68. miejsce).
Szczecińskie technika również mają powody do dumy. Na 10 miejscu w Polsce znalazło się Technikum Organizacji i Zarządzania Zespołu Szkół nr 8. - To ogromny sukces i z całą pewnością nieprzypadkowy. Świadomie rywalizujemy z najlepszymi szkołami w kraju, mając na celu przede wszystkim dobro uczniów, którzy nam zaufali i podjęli naukę w naszej szkole - powiedziała nam Ewa Kupidłowska, dyrektor ZS8. - Myślę, że dzięki naszym staraniom udało się stworzyć szkołę, w której uczniowie czują się doskonale i osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości, a nauczyciele czerpią satysfakcję ze swojej pracy i mają warunki ciągłego rozwoju, oraz szkołę, która spełnia oczekiwania rodziców.
Jeszcze dwa technika Szczecina zasługują na uznanie: Technikum Elektryczno-Elektroniczne z ZSEE, które zajęło 16. miejsce w Polsce i Technikum Informatyczne SCI, które zajęło 19. miejsce.
Technika zostały ocenione na podstawie: sukcesów w olimpiadach, wyników matur oraz wyników egzaminów zawodowych. na pierwszym miejscu znalazło się Technikum Mechatroniczne w Warszawie, drugim - Technikum nr 7 w Nowym Sączu, trzecim - Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, czwartym - Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie, piątym - Technikum Elektroniczne w Lublinie, szóstym - Technikum Elektroniczne nr 7 w Bydgoszczy.
Elżbieta KUBERA
Fot. Ryszard PAKIESER