wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Ocenili uczelnie

Ocenili uczelnie

Ocenili uczelnie
Data publikacji: 2017-06-12 23:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 879 268847

Wedle rankingu szkół wyższych przygotowanego przez "Perspektywy" uczelnie Szczecina znajdują się poza czołówką. Pomorski Uniwersytet Medyczny zajął 30 miejsce, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - 41, Uniwersytet Szczciński - 48. Na pierwszym miejscu znalazły się ex aqueo Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński.

PUM awansował o 2 miejsca, US awansował z drugiej pięćdziesiątki, ZUT o 2 miejsca spadł.

- Wyrażamy umiarkowane zadowolenie, ale cieszymy się z utrzymania pozycji lidera w województwie - mówi Kinga Brandys z PUM. -    Odczuwamy satysfakcję z liczby cytowań, współczynnika publikacji naukowych. Nie przeceniamy jednak wyników. W tym roku kryteria promowały duże uczelnie.

US zwraca uwagę na to, że porównywanie uczelni medycznej, technicznej i humanistycznej może nie do końca oddawać kondycję konkretnej szkoły wyższej.

- Dla przykładu: ocena w kategorii Innowacyjność, wiąże się liczbą udzielonych patentów i praw ochronnych, wartością sprzedanych licencji, czy liczbą utworzonych firm typu spin-off i spin-out – tu jako uczelnia przede wszystkim humanistyczna mamy niewielkie możliwości w zajęciu wysokiej pozycji - ocenia Julia Poświatowska z US.  - Bardzo dobrze natomiast wypadliśmy w kategorii Potencjał naukowy, na którą składają się tak istotne i kluczowe dla funkcjonowania uczelni elementy jak: suma ocen parametrycznych nadanych poszczególnym jednostkom uczelni przez MNiSW, nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach oraz uprawnienia habilitacyjne i doktorskie.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 13 czerwca 2017 r.

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Olaboga
@ Jarun -a co Ty ,masz jakieś inklinacje, że mnie nazywasz chłopcem?. Nie tak bardzo się biją o te informacje jak piszesz, większość zamieszczanych informacji o osiągnięciach naukowych i nie tylko jest niestety sponsorowana.Pozdrawiam
2017-06-17 23:38:59
żaba
US -prawie Oksford albo Kembridz :-). "Sorbona wschodu" :-) A Pogoń prawie Real albo Czelsi, a Doda prawie Selin Dijon, a Chylińska prawie Suzi Kłatro. A Maciarewicz prawie Napoleon, a Kaczyński prawie normalny. A Tusk prawie blondyn i prawie prawdomówny. Prawie robi różnice.
2017-06-15 12:10:11
Robert
@obserwator i jakie kariery robią ci ludzie, którzy wyjeżdżają do Warszawy, Poznania czy Wrocławia? Niestety robią tam po studiach mniej więcej to co z powodzeniem mogłyby wykonywać w rodzinnym mieście. Każdy ranking jest trochę zabawą a każda metodologia ma lepsze i gorsze strony. Zestawienie Perspektyw zawsze promowało duże uczelnie - molochy. PUM jako mała uczelnie nigdy się nie załapie w takim rankingu do czołówki mimo, że jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Europie, ma wiele osiągnięć cytowanych w mediach naukowych i popularnych. US, mimo, że jest często krytykowany za kadrę, właśnie za potencjał naukowy jest całkiem niezle punktowany. Tak więc warto samodzielnie czytać dokładnie te rankingi a zwłaszcza analizować parametry, które są brane pod uwagę.
2017-06-15 11:29:39
Jarun
Olaboga - chłopcze ty nawet nie wiesz o czym piszesz (napisałeś). Jeżeli jakiś naukowiec dokona przełomowego odkrycia, to wszyscy "biją się" o to, żeby napisać, a zagraniczne czasopisma nieźle zapłacą za opublikowanie takiej rewelacji.
2017-06-15 11:03:16
noblista z Wąchocka
Olaboga wymień tych "światowców" co to wielkich odkryć dokonali -tylko nikt o nich nie wie :-) Nie rozśmieszaj :-) bo mam zajady.
2017-06-14 14:35:57
Olaboga
Aby Uczelnia była wysoko notowana musi posiadać KADRĘ NAUKOWĄ taką która potrafi przekazać wiedzę tak by każdy ją pojął ale tą wiedzę musi posiadać. Są w Szczecinie Naukowcy posiadający dużą wiedzę i to w skali światowej znaczącą ale niestety nie mają wsparcia w publikacji tej wiedzy za granicą bo to kosztuje.
2017-06-14 13:29:53
Ja ze Szczecina
Ciekawy jestem jak w rankingu wypadła nasza wizytówka, Akademia Sztuki? Załapała się na jakąś ocenę, czy znalazła się poza okładką. Budynki remontują, profesorów mianaują i ... wielkie nic.
2017-06-13 23:30:28
Jarun
W Szczecinie nie ma wyższych uczelni. Jeżeli Uniwersytet Jagieloński zajmuje ok 500 ! miejsce w rankingu uczelni na świecie tzn. jest miernotą. Uczelnie szczecińskie porównując do świata piłkarzy to drużyna trampkarzy (ok. na 3000 tys. miejscu). No i ci "naukowcy" z tych różnych śmiesznych szkółek (tańca i różańca) zwanych dla zmyłki uniwersytetami, przyznają sobie Nagrodę Nobla. Oj... konia kują i żaba łapę podstawia. Kudy wam do nagrody Nobla wy cieniasy, nieuki, hultaje.
2017-06-13 15:25:49
7
A więc to dlatego ZUT tworzy kierunek winiarstwo ;)
2017-06-13 07:09:10
obserwator
wstyd i hańba.Oto dlaczego młodzi ludzie uciekają zagranice do Warszawy,Poznania, Wrocławia, Krakowa, Torunia.Kto za to odpowiada i poniesie konsekwencje?Wszystkie instytucje Szczecina odpowiedzialne za oświatę powinny podać się do dymisji.
2017-06-13 05:49:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy