W Uniwersytecie Szczecińskim odbyło się sympozjum rektorów publicznych uczelni wyższych obszaru pogranicza polsko-niemieckiego. Zaproszenie władz US i Katedry UNESCO na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego, przyjęli rektorzy i przedstawiciele Uniwersytetu w Greifswaldzie, Hochschule w Neubrandenburgu, Hochschule w Stralsundzie, Hochschule für nachhaltige Entwicklung w Eberswalde, Politechniki Morskiej oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Rektor US, prof. Waldemar Tarczyński, podkreślił, że jest to pierwsze od czasów transformacji wspólne spotkanie rektorów uczelni regionu pogranicza. Ponadto zwrócił uwagę na nowy kontekst współpracy polsko-niemieckiej.
– Rozwój regionu i problemy środowiskowe nie zamykają się w granicach państwowych, musimy wymieniać się wiedzą i doświadczeniami, jeśli chcemy je skutecznie rozwiązywać – powiedział rektor US.
Uczestnicy zadeklarowali rozpoczęcie pracy nad stworzeniem sieci uczelni pogranicza polsko-niemieckiego Meklemburgii Pomorza Przedniego, Pomorza Zachodniego i Brandenburgii.
Dr Paweł Bartnik – reprezentujący Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, podkreślił wagę takiego porozumienia w pracach nad ustalaniem nowej perspektywy finansowej funduszy regionalnych.
– To znakomicie, że rozpoczyna się nowy etap współpracy naukowej, funkcjonujemy bowiem w innym świecie niż 10 lat temu – mówił w podsumowaniu prof. Maciej Kowalewski, kierownik Katedry UNESCO na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego – żyjemy w czasie polikryzysów, czyli kryzysów występujących jednocześnie na różnych polach. Problemy globalnej ekonomii, konflikty zbrojne, zagrożenia środowiskowe manifestują się na poziomie regionalnym i powinniśmy je badać wspólnie.
W kolejnym dniu w Hochschule Neubrandenburg rozpoczęły pracę zespoły robocze badaczy reprezentujących różne dyscypliny badawcze: od nauk przyrodniczych do nauk społecznych. Dwudniowe wydarzenie zorganizowała Katedra UNESCO na rzecz Zrównoważonego rozwoju społecznego, która działa przy Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Hochschule Neubrandenburg.
(as)