poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Muzyk w nowej szacie

Muzyk w nowej szacie

Muzyk w nowej szacie
Data publikacji: 2015-07-20 21:31
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-21 16:13
Wywietleń: 939 2725

Prawdziwą metamorfozę przeszedł w ostatnim czasie Zespół Szkół Muzycznych II st. przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie. Teraz odsłonięto odrestaurowaną barokowo-klasycystyczną fasadę obiektu z głowami kompozytorów. Obiekt naprawdę robi wrażenie.

Trwająca od pięciu lat modernizacja XVII-wiecznego pałacu Velthusena, sprawia, że mieszcząca się w nim szkoła, staje się nowoczesną placówką artystyczną. Rozpisana do końca 2016 roku inwestycja opiewa na 17 mln zł. Finansuje ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałek Województwa z udziałem środków unijnych oraz Urząd Miasta Szczecina. Dotychczas prace prowadzono wewnątrz obiektu. Po pierwszym etapie modernizacji, placówka zyskała nieużywaną wcześniej przestrzeń poddasza, a po wyremontowaniu i nowoczesnym zaaranżowaniu wnętrz - efektowne pomieszczenia piwniczne m.in. z kameralną salą koncertową. Odnowienie frontu elewacji zewnętrznej Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego korzystnie zmieniło też przestrzeń miasta w rejonie placu Orła Białego. W sąsiedztwie znajduje się odrestaurowany już Pałac Pod Globusem - siedziba Akademii Sztuki.

- Dobiega końca przedostatni etap modernizacji budynku szkoły, która rozpoczęła się w 2010 roku. Całość prac zostanie zamkniętych z końcem 2016 roku - mówi Piotr Piechocki, dyrektor ZSM II st. w Szczecinie. - Elewacja zewnętrzna w całości ma być gotowa do końca wakacji. Obecne przedsięwzięcie dotyczy etapu modernizacji zewnętrznej, objęło hydroizolację budynku, wymianę okien, remont dachu oraz montaż nowych drzwi wejściowych.

Dyrektor dodaje, że wykonanie elewacji było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta Szczecina kwotą 200 tys. zł. Szkoła otrzymała też na ten cel 855 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na tegoroczny etap modernizacji przeznaczono ok. 2,4 mln zł, zaś przyszłoroczny, wpisany już w plan inwestycyjny, opiewa na ponad 2 mln zł.

- Najważniejszym przedsięwzięciem ostatniego etapu przyszłorocznej modernizacji będzie remont sali koncertowej, która zostanie powiększona z obecnych 120 na ponad 200 miejsc dla publiczności. Prace poprowadzi firma specjalizująca się w budowie sal o wysokiej akustyce. Nie zabraknie także zaplecza multimedialnego - wyjaśnia Piotr Piechocki. - W tym roku skupiamy się na remoncie parteru szkoły: holu, pomieszczeń biurowych i sal dydaktycznych, powstaną tu dwie sale: kameralna i organowa.

Po zakończeniu prac modernizacyjnych, placówka będzie musiała zostać wyposażona w pomoce naukowe, multimedia i instrumenty. ZSM II st. mimo prowadzonej modernizacji stale uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych naszego regionu. W ciągu minionych pięciu lat mieszkańcy Szczecina i województwa uczestniczyli w ponad 550 koncertach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli tej placówki.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot Ryszard Pakieser

Sześcioletnia kompleksowa modernizacja Zespołu Szkół Muzycznych II st. to koszt 17 mln zł

 

Czy Szczecin leży nad morzem?

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy