środa, 30 września 2020.
Strona główna > Nauka > MEN ogłosiło: Od 1 września uczniowie wrócą na lekcje

MEN ogłosiło: Od 1 września uczniowie wrócą na lekcje

MEN ogłosiło: Od 1 września uczniowie wrócą na lekcje
Data publikacji: 2020-08-05 16:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-07 11:54
Wywietleń: 659 468274

Powrót uczniów do szkół po wakacjach zapowiedziało w środę Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort przedstawił propozycje trzech form nauczania zgodnie z wytycznymi GIS i przepisami MEN. Mają one pozwolić na bezpieczną naukę w szkołach.

– 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania: wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia - zapowiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji w środę.

Wytyczne sanitarne dla szkół

Minister przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół oraz placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Zawierają one zalecenia związane m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

W sytuacji zagrożenia epidemicznego o formach kształcenia będzie decydował dyrektor szkoły lub placówki. MEN przedstawił trzy możliwe warianty: A - stacjonarny, B - hybrydowy i C - zdalny. Pierwszy zakłada tradycyjne kształcenie w szkole. Drugi polega na mieszanej formie kształcenia. Oznacza to, że dyrektor będzie mógł zawiesić część lub wszystkie zajęcia grupy, klasy lub całej szkoły bądź placówki i wprowadzić czasowe lub częściowe kształcenie na odległość po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Wariant trzeci obejmuje wyłącznie kształcenie zdalne, o którym decyzję na określony czas będzie musiał podjąć dyrektor szkoły lub placówki zawieszając zajęcia stacjonarne za zgodą organu prowadzącego i przy pozytywnej opinii PPIS. Decyzję o zawieszeniu zajęć w szkołach na terenie całego kraju będzie mógł podjąć jedynie minister edukacji.

Możliwe zawieszenie tradycyjnych zajęć

MEN zaznacza, że w tej sytuacji będzie możliwe zawieszenie tradycyjnych zajęć adekwatnie do skali zagrożenia epidemicznego i potrzeb z tym związanych oraz możliwości organizacyjnych. Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Jak podał minister Piontkowski dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia GIS, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia mieszany lub zdalny.

Zgodnie z harmonogramem MEN do połowy sierpnia mają być gotowe niezbędne akty prawne. W drugiej połowie sierpnia zorganizowane zostaną spotkania z wojewodami, z regionalnymi inspektorami sanitarnymi, dyrektorami szkół i placówek. Ponadto MEN przygotuje materiały informacyjne dla dyrektorów szkół, rodziców z najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa. Opracowując kwestie prawne MEN korzystał z rozwiązań innych państw, głównie europejskich.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

rodzic 2
re: Rodzic Szanowny Rodzicu, LO II nie poradziło sobie z nauczaniem online - nie skorzystali z bardzo dobrych platform, z których korzystały inne szkoły moich dzieci np. TEAMS z pakietu Microsoftu - darmowa aplikacja. LO II korzystało z niewygodne, niewiarygodnego i powodującego liczne problemy googla. LO II Drogi Rodzicu nie prowadziło lekcji zgodnie z planem - moja córka maturzystka miała polski w okolicach 18:00 bo Pani inaczej nie mogła. Nie, sprawdziany nie odbywały się. Nie, wielu nauczycieli nie wysyłało nic, nawet nie przychodzili na lekcje online mimo, że córka czekała na zapowiedzianą lekcję. Zatem Drogi Rodzicu Twoja definicja słów "świetnie działało" absolutnie odstaje od tego, jak świetnie działało to w innych szkoła, niekoniecznie "tak renomowanych" jak II LO. Ale.... kto renomowanemu podskoczy!?
2020-08-07 11:40:18
Rodzic
W 2 LO w Szczecinie jest ponad 1000 uczniów, do tego kadra pedagogiczna. Mówi się o ograniczaniu gości weselnych a w szkołach mamy największe skupiska ludzi i przy obecnej liczebności klas nie ma możliwości utrzymać dystansu.Jak uczniowie ruszą do szkół to i w komunikacji miejskiej zrobi się ciasno. Na przerwach na korytarzach tworzą się korki. Ta szkoła świetnie poradziła sobie ze zdalnym nauczaniem. Lekcje odbywały się codziennie zgodnie z planem lekcji tylko zdalnie. Nauczyciele prowadzili wykłady, przesyłali materiały, robili sprawdziany, wszystko świetnie zadziałało. Uważam, że tak powinno to działać dalej - nauczanie było skuteczne i nie tworzono ryzyka ogniska wirusa. Ewentualnie przywrócić tradycyjne lekcje dla klas 1-4 w szkołach podstawowych, gdzie problemem jest pozostawienie dzieci bez opieki w domu. Starsi powinni uczyć się zdalnie.
2020-08-07 10:09:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie