czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Medal dla naukowca z "dwójki"

Medal dla naukowca z "dwójki"

Medal dla naukowca z "dwójki"
Data publikacji: 2017-10-10 10:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:52
Wywietleń: 2381 295840

Kamil Humański, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, zdobył srebrny medal w Konkursie Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców w Tallinnie w Estonii. Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, nauki ekonomiczne i społeczne.

Kamil zaprezentował w nim projekt badawczy p.t. "Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen w Szwecji". Jego praca naukowa przedstawiała typ zwierząt bezkręgowców zbliżonych do rozgwiazdy. Uczeń II LO otrzymał jedną z trzech równorzędnych drugich nagród - srebrny medal. W polskich eliminacjach konkursu EUCYS był zdobywcą pierwszego miejsca, zaś w europejskim finale jednym z trzech reprezentantów Polski.

Kamil Humański ma 18 lat, naukami przyrodniczymi interesuje się od dawna i ma już na tym polu osiągnięcia, lecz nie aż tak spektakularne. Za projekt pt. „Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)” otrzymał srebrny medal, nagrodę pieniężną wartości 5 tys. euro oraz nagrodę specjalną, jaką jest udział w Stockholm International Youth Science Seminar (SIYSS).

Drugi polski finalista to 20-letni Aleksander Kostrzewa z Warszawy uhonorowany nagrodą specjalną – Joint Research Centre (JRC – Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej) za projekt p.t. „Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych”. W nagrodę pojedzie do Instytutu Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Ispra we Włoszech. Trzeci Polak w finale EUCYS 2017 to 20-latek  Adam Klukowski z Piaseczna w dziedzinie matematyki. Otrzymał nagrodę Wolfram Research - roczną licencję oprogramowania Mathematica and WolframAlphaPro.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) organizowany jest przez Komisję Europejską od 1989 r. Obecnie jest częścią programu ramowego Horyzont 2020 – największego w historii w UE programu finansowania badań naukowych i innowacji. Od 1995 r., czyli od początku polskiego udziału organizatorem Polskiej Edycji Konkursu jest Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Od lat Polscy uczniowie plasują się w czołówce konkursu. Więcej nagród zdobyli od nich dotąd tylko Niemcy i Brytyjczycy. Do tej pory międzynarodowe jury nagrodziło 39 projektów z naszego kraju. Polacy zdobyli aż 25 nagród głównych i 27 dodatkowych.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

nobeL
A już za 2-3 lata nowe wyróżninie krajowe im Zasłużonej Zalewskiej za temat pracy naukowej pt. Wpływ broszki i koloratki na procesy myślowe polityków.
2017-10-12 10:35:25
M.
szkoła nie słynie z renomy ?
2017-10-10 13:13:15
BRAWO
Brawo! Takich informacji nam trzeba, że uczniowie liceów mają takie fajne zainteresowania i osiągają sukcesy! Teraz warto, żeby p. Redaktor pozostała w kontakcie i po udziale w seminarium żeby nasz młody przyrodnik zdradził nieco tajników, jak było i czym się zajmował. Drogi Kurierze pokazuj nam sukcesy młodych szczecinian!
2017-10-10 11:48:52
bwdwfeibkibuil
Ciężko wymówić nazwę projektu, a co dopiero zgłębić jego tajniki. Niby szkoła, która nie słynie z renomy, a jednak zdarzają się wyjątki ;)
2017-10-10 10:31:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy