wtorek, 19 stycznia 2021r.

Mamy najlepszą w Polsce inżynierię materiałową

Data publikacji: 2020-12-15 09:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-30 11:04
Mamy najlepszą w Polsce inżynierię materiałową
Fot. Dariusz Gorajski  

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie znalazł się na 16. miejscu na 81 uczelni zestawionych w Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich (European Ranking of Engineering Programs - EngiRank). Kierunek inżyniera materiałowa ZUT został uplasowany na pierwszym miejscu w Polsce oraz na drugim w Europie Środkowej. 

„EngiRank” opiera się na wskaźnikach ważnych dla edukacji inżynierskiej. Twórcy rankingu wykorzystali dane z 15 kryteriów pogrupowanych w pięć kategorii: efektywność naukową (20%), innowacyjność (35%), jakość kształcenia (20%), prestiż (5%) i umiędzynarodowienie (20%). W rankingu ogólnouczelnianym porównano 81 uczelni z 13 europejskich krajów (Polska, Bułgaria, Cypr, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Litwa).

- Według „EngiRank” najlepszą uczelnią okazała się Politechnika Warszawska - informuje Mateusz Lipka z ZUT. - Drugie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza. W pierwszej dwudziestce na 16. miejscu uplasował się ZUT

Równolegle z rankingiem głównym opracowano również zestawienia w siedmiu dyscyplinach wchodzących w skład obszaru "Engineering & Technology". Tu porównano 149 uczelni z 13 krajów, na których prowadzony jest kierunek inżynieria materiałowa. Ranking uwzględniał efektywność naukową (80%) oraz jakość kształcenia (20%). Ocenie podlegały osiągnięcia uzyskane w latach 2014-2018.

Kierunek inżynieria materiałowa prowadzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT został sklasyfikowany (ex aequo z Politechniką Warszawską) na drugiej pozycji wśród uczelni środkowoeuropejskich oraz na pierwszym miejscu wśród 55 polskich uczelni, które zostały ujęte w zestawieniu.

Od ponad 30 lat Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT kształci specjalistów w zakresie technologii materiałów metalicznych, polimerowych, ceramicznych kompozytowych oraz materiałoznawców. Studia realizowane są w systemie dwustopniowym w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym, również w formie studiów anglojęzycznych.

(as)

Na zdjęciu: Rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel, podczas inauguracji roku akademickiego. 

Komentarze

Max
2020-12-30 10:49:57
Dajcie już spokój tym pedagogom. Nikomu niepotrzebni, pokłosia komunizmu, myślący że ich oczywiste dla wszystkich kwestie to jakaś nauka. Dość już mają przez to wszystko słusznych kompleksów :)
@Jarun
2020-12-29 22:06:07
Drogi obrońco nikomu niepotrzebnej pseudonauki dla przedszkolanek - pedagogiki. Proponuję zgłębienie podstaw czegoś życiowo przydatnego i prawdziwie naukowego, czyli matematyki i geografii, bo jak widać po wpisie proste dodanie populacji wymienionych krajów przerasta twoje możliwości intelektualne. Same Czechy, Węgry i Rumunia to 40 mln ludności!
Jarun!
2020-12-27 18:27:15
- nie "piskaj", tylko (!) "odwróć tabelę i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie będzie na czele!
Jarun
2020-12-15 18:36:27
W rankingu ogólnouczelnianym porównano 81 uczelni z 13 europejskich krajów (Polska, Bułgaria, Cypr, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Litwa). Zapomnieliście o Trinidadzie Tobago, Czad, Mołdawii i Bangladeszu. Miernotki wy, porównajcie się z dobrymi uczelniami - to będziecie w głębokiej du...dziupli, za murzynami. PS. Wszystkie te państwa razem wzięte liczebnie nie przekraczają ludności Polski, np. Estonia to 1,5 mln ludzi. Najlepsza uczelnia w Polsce UJ - jest na 500 ! miejscu w światowym rankingu. Dno i wodorosty.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ