Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Mamy bogatą ofertę

Data publikacji: 02 marca 2018 r. 13:15
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:46
Mamy bogatą ofertę
 

Rozmowa z dr hab. n. med., prof. nadzw. Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM) w Szczecinie Małgorzatą Piasecką, kierownikiem Studium Kształcenia Podyplomowego PUM

– Jakie studia podyplomowe proponuje PUM?

– Mamy bardzo bogatą ofertę interdyscyplinarnych kierunków, aż trzynaście, które realizowane są na Wydziale Nauk o Zdrowiu: Neurologopedia, Zdrowie publiczne – marketing i zarządzanie w ochronie zdrowia, Fizjoterapia w onkologii i profilaktyce chorób nowotworowych, Fizjoterapia w kardiologii i profilaktyce chorób układu krążenia, Edukacja w opiece okołoporodowej, Otyłość – zagadnienie interdyscyplinarne, Żywienie w sporcie, Trener personalny, Dydaktyka medyczna, Gerontopedagogika, Prawo medyczne, Coaching i public relations w ochronie zdrowia, Interwencja kryzysowa z elementami mediacji i negocjacji.Ostatnio otrzymałam informację dotyczącą możliwości otworzenia studiów podyplomowych na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym – to Medycyna estetyczna twarzy kierowana do lekarzy i lekarzy dentystów.

– Wszystkie te studia są komercyjne.

– Tak, ale co bardzo ważne: współpracujemy z Funduszem Usług Rozwojowych w Województwie Zachodniopomorskim. Kandydaci mogą tam uzyskać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów. Poza tym, ceny są konkurencyjne.

– Dlaczego takie, a nie inne kierunki?

– Jest to związane z naszym potencjałem – dużymi możliwościami kształcenia m.in. w zakresie zwiększenia świadomości zdrowotnej, zachowań prozdrowotnych, poprawy bezpieczeństwa socjalnego oraz długości i jakości życia. Dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą naukowo-dydaktyczną. Należy podkreślić, że obecnie istnieje ciągła konieczność rozszerzenia i wzbogacenia oferty edukacyjnej, która powinna być odpowiedzią na potrzeby i zainteresowania różnych środowisk, zwłaszcza młodych absolwentów studiów wyższych poszukujących ciekawych ofert pracy, co oczywiście wiąże się z odpowiednimi kwalifikacjami. Stąd też staramy się spełniać oczekiwania społeczne.

– Które z tych studiów cieszą się największą popularnością?

– Dużą popularność zdobyła neurologopedia. Kończy się właśnie druga edycja. Istnieje duże zapotrzebowanie na neurologopedów z tego względu, że mamy wiele przypadków klinicznych, które wymagają specjalistycznej rehabilitacji, często neurologopedycznej. Opieką tą mogą być objęte zarówno noworodki, niemowlęta, młodzież, jak i osoby dorosłe. Neurologopeda może pracować m.in. na oddziałach: pediatrii, rehabilitacji, neurologii, psychiatrii, w placówkach specjalnych, w poradniach specjalistycznych czy ośrodkach wczesnej interwencji. Zainteresowaniem cieszy się także zdrowie publiczne – marketing i zarządzanie w ochronie zdrowia. Celem tych studiów jest przygotowanie do realizacji prawnych i administracyjnych zadań z zakresu ochrony zdrowia oraz kierowania i zarządzania instytucjami i placówkami ochrony zdrowia. Absolwenci mogą pełnić różnorodne funkcje związane z zarządzaniem w sektorze ochrony zdrowia. Co ważniejsze – ukończenie tego kierunku spełnia wymogi kwalifikacyjne na stanowiska kierownicze w zakładach opieki zdrowotnej, zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

– Żywienie w sporcie realizujecie razem z Uniwersytetem Szczecińskim (US). Skąd pomysł na taki kierunek?

– Wyniknął z dużego zainteresowania studentów wychowania fizycznego i kierunków pokrewnych US oraz studentów kierunku dietetyka realizowanego na PUM. Słuchacze zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu fizjologii wysiłku, metod wspomagania suplementacyjnego sportowców. Co więcej, zostaną zapoznani z metodami oceny genetycznych predyspozycji do danej dyscypliny sportowej, które wpływają na właściwy dobór diety. Te interdyscyplinarne studia, z niezwykle ciekawą i bogatą ofertą kształcenia, umożliwiają prowadzenie edukacji żywieniowej trenerom personalnym, animatorom sportu i turystyki, nauczycielom wychowania fizycznego oraz wszystkich dyscyplin sportowych.

– Dlaczego powstały studia o otyłości?

– To choroba społeczna, cywilizacyjna. Jej uwarunkowania mogą być genetyczne, środowiskowe, biologiczne, farmakologiczne i psychiczne. Coraz większy odsetek społeczeństwa cierpi na tę chorobę, której groźne konsekwencje są zarówno medyczne, jak i ekonomiczne. To również interdyscyplinarny kierunek. Studia pogłębiają wiedzę i kształtują umiejętności w zakresie zapobiegania i leczenia otyłości, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prozdrowotnych. Istotne jest to, że absolwenci będą wiedzieli, jak indywidualnie, do każdego pacjenta, dobrać szeroko rozumianą pomoc skupioną na redukcji masy ciała i utrzymania prawidłowej wagi. Absolwenci mogą znaleźć pracę w gabinetach terapeutycznych, placówkach leczenia i ochrony zdrowia. Nie można pominąć faktu, że pokrewnym kierunkiem, a w zasadzie uzupełniającym, jest Trener personalny. Jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie społeczeństwa zdrowym stylem życia.

– Innym wyzwaniem cywilizacyjnym jest starzenie się społeczeństwa. Tu odpowiedzią uczelni jest gerontopedagogika.

– Tak, to tak zwana gerontologia oświatowa. Jej zadania koncentrują się na obserwacji i poznawaniu zjawisk wpływających na lub towarzyszących procesowi starzenia się i starości właściwej, formułowaniu prawidłowości w klasyfikowaniu zjawisk. Jako dziedzina nauki wypełnia zadania poznawcze i teoretyczne. Współpracuje z wieloma dziedzinami przyrodniczymi i społecznymi. Doświadczenia krajów zachodnich potwierdzają coraz większy popyt na szerokie spektrum usług ułatwiających i uatrakcyjniających życie w warunkach ograniczonych możliwości psychofizycznych. Współczesne standardy światowe wymagają łączenia specjalistycznej wiedzy gerontologicznej z organizowaniem życia społecznego, z pełnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych w zakresie rekreacji, turystyki, edukacji, kultury, zdrowia i rehabilitacji.

– Jest jeszcze interwencja kryzysowa z elementami mediacji i negocjacji. Brzmi interesująco.

– Niewątpliwie. Tu adresatami są m.in.: policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy, kuratorzy sądowi, pracownicy oświaty wszystkich poziomów, członkowie zespołów interdyscyplinarnych i gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Studia pozwalają na zdobycie profesjonalnej wiedzy o psychologicznych aspektach funkcjonowania w sytuacji kryzysu sytuacyjnego, rozwojowego, egzystencjalnego czy środowiskowego. Zapoznają z zasadami wczesnej interwencji psychologicznej i prawnej w odniesieniu do ofiar kryzysu. Nauczą szybkiego reagowania w sytuacjach ekstremalnych oraz pozwolą rozwinąć umiejętności stosowania mediacji i negocjacji w sytuacjach konfliktowych i kryzysowych. Absolwenci uzyskują uprawnienia do pracy w charakterze mediatora i uprawnienia do prowadzenia negocjacji, prowadzenia szkoleń. Należy podkreślić, że i te studia wynikają z potrzeb rynku.

– Dziękuję za rozmowę.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Apolonia
2018-03-03 16:33:33
Rzeczywiście wiele interesujących kierunków studiów do wyboru.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA