czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Lokum dla uczniów spoza Szczecina

Lokum dla uczniów spoza Szczecina

Lokum dla uczniów spoza Szczecina
Data publikacji: 2020-07-08 23:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-11 12:48
Wywietleń: 794 463801

Dobiega końca rekrutacja do szkół średnich Szczecina, o miejsce w których chętnie ubiegają się też uczniowie z innych gmin. Większość z nich planuje zamieszkać w bursie lub internacie, do których miasto podało już termin naboru.

Prawie 15 tys. uczniów kształci się w szczecińskich szkołach ponadpodstawowych, W tym roku w naszym mieście jest 2,9 tys. absolwentów klas ósmych, ale będzie ich o ponad tysiąc więcej, gdyż rokrocznie  - według szacunków Wydziału Oświaty UM - jedna trzecia kandydatów to osoby spoza Szczecina. Dla nich miasto przygotowało miejsca w bursach i internatach szkolnych, dla których organem prowadzącym.

Rekrutacja do nich na rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się 27 lipca - podał Wydział Oświaty UM.  Nabór będzie prowadzony elektronicznie. Na stronie internetowej https://nabor.pcss.pl/szczecin/ w zakładce „BURSA/INTERNAT” uruchomiona zostanie możliwość elektronicznego wypełnienia wniosku rekrutacyjnego wraz z załącznikami i przesłania dokumentów do wybranej placówki. Na tej samej stronie można również zapoznać się z ofertą placówek oraz uzyskać szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu oraz kryteriów naboru do burs i internatów.

Niektóre placówki są opisane dość szczegółowo, zamieszczono także galerię zdjęć, natomiast w przypadku części z nich jest link do strony internetowej bursy lub internatu, kontakt mailowi i telefoniczny. Każdy zainteresowany może tą drogą zorientować się jakie są warunki socjalne. W minionym roku szkolnym zwykle miesięczny koszt zakwaterowanie wynosił około 120 zł miesięcznie oraz kilkanaście złotych za całodzienne wyżywienie w stołówce. Uczniowie przyznają, że jest to oferta nie tylko atrakcyjna z powodu ceny. W bursach i internatach jest opieka wychowawców, kontakt z rówieśnikami często z tej samej szkoły lub klasy. Pokoje są w dobrym standardzie 2-5-osobowe, często z łazienkami. Zwykle są osobne piętra dla dziewcząt i chłopców, stołówka, sala telewizyjna, sala do cichej nauki, ale także sale rekreacji ze stołem do bilarda, czy ping-ponga. W wielu miejscach są mini biblioteki, pralnie i kuchnie do indywidualnego przygotowywania posiłków przez uczniów.

W Szczecinie działają dwie bursy i dziewięć internatów. Bursa Szkolna Integracyjna znajduje się przy ul. Zygmunta Starego 1, a Bursa Szkolna nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Pokoju 48. Specyfika internatów jest inna, gdyż działają one przy konkretnych szkołach. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie wszystkie miejsca wypełnią się uczniami z danej szkoły, mogą się o nie ubiegać też uczniowie z innych placówek. Miasto prowadzi następujące internaty: Internat Centrum Edukacji Ogrodniczej przy ul. Batalionów Chłopskich 118,  Internat Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ul. Hożej 6,  Internat Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Niegolewskiego 2,  Internat Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych przy ul. Racibora 60, Internat Zespołu Szkół Nr 4 przy ul. Kusocińskiego 3, Internat Zespołu Szkół Nr 6 przy ul. Gen. J. Sowińskiego 3, Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 Romera 2, Internat Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla 49, Internat Centrum Mistrzostwa Sportowego przy ul. Twardowskiego 12.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: W Bursie Szkolnej Integracyjnej przy ul. Zygmunta Starego w Szczecinie mieszkają uczniowie z różnych szkół średnich

 

 


 

Komentarze

Max
Miejsce piękne, kamienica kiedyś bogata i zdobna. Dziś niestety wyglada to tak jakby nie mieszkali w niej uczniowie tylko bezdomna patologia. Oddać tę kamienicę w ręce dobrego gospodarza, który w zamian wybuduje nowy budynek bursy. Obecni zarządzający najwyraźniej sobie nie radzą z dziedzictwem architektonicznym naszego miasta.
2020-07-11 12:06:36
Robert
Tak piękna kamienica, a tak zaniedbana. I tovw takim reprezentacyjnym miejscu! Wstyd!!!
2020-07-09 07:06:43

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie