piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Kuratorium wyjaśnia

Kuratorium wyjaśnia

Kuratorium wyjaśnia
Data publikacji: 2016-03-22 12:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1336 124390

Regulamin konkursów przedmiotowych nie może być zmieniany w trakcie roku szkolnego, jednak wszelkie uwagi są zawsze brane pod uwagę przy tworzeniu regulaminu konkursów na kolejny rok szkolny - deklaruje Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty.

W piątkowym wydaniu "Kuriera" opisaliśmy problem zgłoszony nam przez rodziców szóstoklasistów. W tym roku jest wyjątkowo duża grupa laureatów konkursów kuratoryjnych, którzy mają wolny wstęp do gimnazjów. Rodzice obawiają się, że dla ich dzieci nie wystarczy miejsc w trzech najbardziej obleganych gimnazjach bezrejonowych: nr 16, 46 i 42, bo w trzech czwartych wypełnią je sami laureaci. Zapytaliśmy w kuratorium o możliwość zmiany kryteriów lub terminów naboru do gimnazjów, w tym wydłużenia o rekrutacji dla nie-laureatów, aby mogli zorientować się w jakiej szkole są jeszcze miejsca.

Odpowiedź otrzymaliśmy emailem: "Tryb i terminy postępowania rekrutacyjnego nie są zależne od Kuratora Oświaty, określa je Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej (...). Kryteria naboru do gimnazjów publicznych, dla których wyznaczono obwód określa Rada Miasta natomiast dla publicznych gimnazjów dwujęzycznych lub oddziału dwujęzycznego w publicznym gimnazjum ogólnodostępnym kryteria te określone zostały w art. 20i Ustawy o Systemie Oświaty". Na tę samą ustawę powołuje się kuratorium zapytane o możliwość zawężenia przywileju wolnego wstępu laureata do profilu klasy związanego z konkursem oraz udziału w nich uczniów cudzoziemskich lub dzieci polskich powracających z zagranicy.

Na pytanie, czy jest możliwość w przyszłości limitowania liczby laureatów, żeby nie dochodziło do takiej sytuacji jak w tym rokiu, tj. 80 laureatów z języka niemieckiego, otrzymaliśmy odpowiedź: "W tym roku na poziomie szkół podstawowych mamy 169 laureatów konkursów przedmiotowych, natomiast w gimnazjach bezobwodowych zaplonowano utworzenie 17 oddziałów, czyli około 510 miejsc.  Regulamin konkursów przedmiotowych nie może być zmieniany w trakcie roku szkolnego jednak wszelkie uwagi są zawsze brane pod uwagę przy tworzeniu regulaminu konkursów na kolejny rok szkolny. Dziękujemy za wszelkie sugestie. Są dla nas bardzo ważne. Jednocześnie pragniemy pogratulować wszystkim nauczycielom, rodzicom, laureatom i uczestnikom konkursów. Zdobywanie wiedzy i poszerzanie swoich umiejętności zawsze będzie miało przełożenie na dalsze sukcesy edukacyjne." ©℗

(el)

Fot. D.GORAJSKI (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy