piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Książnica pokaże swoje skarby

Książnica pokaże swoje skarby

Książnica pokaże swoje skarby
Data publikacji: 2018-01-12 17:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-14 23:19
Wywietleń: 1397 309026

Jakie skarby skrywa w swych wnętrzach Książnica Pomorska - dowiedzą się uczniowie, którzy spędzać będą ferie w Szczecinie. Skarbnica mądrości otworzy przed nimi pomieszczenia, które na co dzień są zamknięte dla przeciętnego czytelnika.

Każdego roboczego dnia ferii od 15 do 26 stycznia zorganizowane grupy dzieci i młodzieży odwiedzać będą Książnicę Pomorską. Ze względu na organizację całego przedsięwzięcia grupy mogą liczyć maksymalnie 30 osób. Zwiedzanie przewidziane jest na około dwie godziny.

- Książnica, jest biblioteką naukową, dlatego tym razem, poz realizowaną oferty dla dzieci, chce pokazać im to, co ma najcenniejszego. W ramach poznawania książki można będzie odwiedzić działy otwarte: Wypożyczalnię, Informację Naukową, Czytelnię Główną. Wyjątkowo tym razem wycieczki zobaczą także działy, które funkcjonują, jako zamknięte, co jest nie lada gratką - przyznaje Bogna Tokarska, kierownik Działu Informacji Naukowej i Promocji Książnicy Pomorskiej.

Dzieci i młodzież, którzy przyjdą w czasie ferii zwiedzać Książnicę odwiedzą zatem Dział Konserwacji Zbiorów, dzięki czemu zobaczą z bliska książkę zabytkową. Spotkaniu w tym dziale towarzyszyć będzie opowieść i pokaz. Następnym punktem wycieczki będzie Introligatornia, gdzie książki otrzymują nową oprawę. Zwiedzający zobaczą tam, jak wygląda książka poddawana zabiegom introligatorskim. Kolejnym punktem zwiedzania stanie się Dział Pomorzoznawczy.

- W każdym dziale odbędzie się pokaz, dostosowany do grupy wiekowej. W dziale muzycznym, oprócz możliwości zobaczenia jak powstaje dźwięk w pianinie, będzie okazja do wysłuchania zabytkowej płyty odtworzonej na gramofonie z tubą oraz muzyki z pozytywki - dodaje Bogna Tokarska.

Zwiedzający poznają także Dział Zbiorów Specjalnych, Salę Herberta, gdzie zobaczą prawdziwe rarytasy: starodruki, rękopisy, pocztówki, dokumenty życia społecznego: ulotki, broszury, mapy oraz fotografie. 

- Na pewno niemałą atrakcją dla uczniów będzie wejście do magazynu Książnicy. Dość powiedzieć, że liczy on ponad milion zbiorów. Wszystkich nie uda się zobaczyć, ale moment  ujrzenia kilkudziesięciu tysięcy książek robi niesamowite wrażenie - wyjaśnia kierownik Działu Informacji. - Liczymy na to, że dzieci, które zwiedzą Książnicę, przyciągną do niej swoich rodziców. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Waldemar
Czy można się wybrać indywidualnie na zwiedzanie?
2018-01-12 18:40:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy