czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Komórki macierzyste naprawią uszkodzone mięśnie

Komórki macierzyste naprawią uszkodzone mięśnie [FILM]

Komórki macierzyste naprawią uszkodzone mięśnie
Data publikacji: 2016-02-27 19:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 262 121599

Choć nie są panaceum na wszelkie dolegliwości, komórki macierzyste stanowią jedną z największych nadziei medycyny i pacjentów borykających się z licznymi dolegliwościami. Także w Polsce prowadzone są liczne badania nad ich zastosowaniem w różnego rodzaju terapiach. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzone są badania, dotyczące udziału komórek macierzystych w odbudowie mięśni szkieletowych.

- Komórki macierzyste badane są intensywnie od kilkudziesięciu lat. W tej chwili bezsprzecznie możemy powiedzieć, że podawanie komórek macierzystych nie szkodzi. Nadal jednak pozostaje otwarte pytanie czy możemy wspomagać różne procesy naprawcze w organizmie człowieka. Badania, które prowadzimy na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Biologii są skupione na udziale komórek macierzystych w regeneracji mięśni szkieletowych – mówi dr Edyta Brzóska-Wójtowicz.

Zespół którym kieruje dr Edyta Brzóska-Wójtowicz sprawdza czy można skłonić własne komórki macierzyste pacjenta, który ma uszkodzone mięśnie szkieletowe, do regeneracji jego włókien mięśniowych.

– W tym celu wykorzystujemy cytokiny, czyli specjalne białka, którymi ostrzykujemy uszkodzone fragmenty tkanki mięśniowej. W efekcie w ostrzyknięte miejsce napływają w znacznie większej liczbie komórki macierzyste, które następnie uczestniczą w regeneracji uszkodzonej tkanki poprzez zmienianie się w komórki mięśniowe – wyjaśnia dr Edyta Brzóska-Wójtowicz.


W każdym zdrowym mięśniu szkieletowym znajduje się pewna pula komórek macierzystych. W chwili, gdy tkanka mięśniowa zostanie uszkodzona, komórki te aktywują się do działania. Najpierw dokonują przemiany w komórkę mięśniową, a potem łączą się z innymi komórkami, aby odtworzyć całe włókno mięśniowe.

– Proces ten może jednak zostać zaburzony w wyniku większych urazów mechanicznych, procesu starzenia się organizmu lub takich chorób jak: cukrzyca, nowotwór i różne miopatie, czyli choroby, w których włókna mięśniowe z różnych powodów nie funkcjonują prawidłowo, co objawia się osłabieniem mięśni – dodaje dr Brzóska-Wójtowicz. – Wtedy trzeba zmobilizować komórki z innych partii organizmu, aby zregenerowały uszkodzony mięsień.

- Wyniki, które uzyskaliśmy pokazują, że to działa, że możemy przeszczepiać komórki macierzyste i jeżeli zrobimy to w odpowiedni sposób one wspomagają regenerację. Pokazaliśmy także, że możemy mobilizować komórki macierzyste obecne w organizmie do uszkodzonych mięśni, nie musimy ich przeszczepiać. Stosując odpowiednie czynniki możemy je mobilizować do tego aby uczestniczyły w naprawie mięśnia – dodaje dr Edyta Brzóska-Wójtowicz.

Badania to duża nadzieja dla pacjentów borykających się z przewlekłym bólem mięśni pleców lub szyi, a także ofiar wypadków, w których doszło do uszkodzenia mięśni.

Źródło: newsrm.tv

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy