niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Nauka > Kolejna edycja Zachodniopomorskich Nobli. Oto najlepsi naukowcy

Kolejna edycja Zachodniopomorskich Nobli. Oto najlepsi naukowcy

Kolejna edycja Zachodniopomorskich Nobli. Oto najlepsi naukowcy
Data publikacji: 2018-06-24 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 23:15
Wywietleń: 2368 335266

Przyznano osiem Zachodniopomorskich Nobli za osiągnięcia szczecińskich naukowców w ubiegłym roku. Nagrodzono i za nauki podstawowe, i za triumfy artystyczne.

- Noble są w niewielkim stopniu subiektywne a na tyle, na ile to możliwe, zobiektywizowane, wynikają ze sparametryzowanej wyceny – powiedział prof. Jan Lubiński, przewodniczący kapituły przyznającej nagrody. - Myślę, że to jest szanowane.

Prof. Beata Bugajska z Wydziału Humanistycznego US została wyróżniona z pracę naukową poświęconą starzeniu się w kontekście psychospołecznej teorii Erika Eriksona.

- Granica przechodzenia na emeryturę jest pewną fikcją społeczną, którą możemy przesuwać - powiedziała. - Trudno oczekiwać tego samego od sześćdziesięciolatków i dziewięćdziesięciolatków. To na pewno okres rozwojowy. Interesuje mnie taka praca na rzecz osób starszych, która by wyzwoliła w nich siłę do autokreacji, do zmiany swojego sposobu bycia w świecie.

Prof. Bogusława Machalińskiego, rektora PUM, nagrodzono za wdrożenie prototypowego zestawu do pobierania krwi pępowinowej. Jego osiągnięcie ma olbrzymie znaczenie w przypadku powikłań u noworodków, które zbyt wcześnie przyszły na świat.

- Poród przedwczesny to duże wyzwanie dla medycyny na całym świecie, ponieważ ten problem narasta -  podkreślił uczony.

Prof. Rafał Rakoczy z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT zwrócił na siebie uwagę badaniami wpływu wirującego pola magnetycznego w inżynierii bioprocesowej. Prof. Jarosław Jankowski z Wydziału Informatyki ZUT zdobył Nobla dzięki pracom nad marketingiem w sieci.

- Na bieżąco mamy kontakt z sieciami społecznościami, gdzie doświadczamy dużego wpływu treści marketingowych z różnych źródeł - opowiadał. - Cykl naszych badań dotyczył mechanizmów rozprzestrzeniania się treści marketingowych w sieciach złożonych. Wykazaliśmy, że przy dużej intensywności działań marketingowych, gdy kierujemy komunikaty do dużej ilości użytkowników powiązanych różnymi relacjami społecznymi, nie do końca wykorzystujemy skłonność osób, które w takiej sieci społecznej się znajdują, do rozprzestrzeniania pozytywnych informacji wśród znajomych. 

Z kolei prof. Jolana Kiełpińska z Wydziału Nauk o Żywności Rybactwa ZUT prowadzi ważne badania dotyczące chorób wirusowych u ryb oraz identyfikacji ryb i przetworów, co pozwala zmierzyć się z problemem oszustw konsumenckich.

Nagrodzono także prof. Jacka Gronwalda z Wydziału Lekarsko-Biotechnologicznego i Medycyny Laboratoryjnej PUM, który dowiódł, że hormonostymulacja nie wpływa na ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Prof. Andrzej Witkowski z Wydziału Nauk o Ziemi US jest współkierownikiem zespołu, który odkrył i opisał unikatowe sposoby reprodukcji jednego z rodzajów okrzemek.

Ostatni nagrodzony naukowiec to prof. Sylwia Fabiańczyk-Makuch z AM -– dyrygent odnoszącego duże sukcesy chóru tej uczelni.

- Ubiegły rok był bogaty w wydarzenia - przyznała. - Zdobyliśmy pierwszą nagrodę w konkursie w Petersburgu. W konkursie w Lublinie zdobyliśmy Grand Prix. Była też prestiżowa nagroda w Legnicy.

Wysokość nagrody to 15 tysięcy złotych.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Kazimierz
Gratulacje!!!
2018-06-25 22:54:40
żal
Dziwne, że przed kampanią prezydencką ludzie zaczynają się pojawiać na imprezach, na których przedtem nie bywali. ;/
2018-06-25 08:11:20
,,
A po co operator zamiatarki?
2018-06-24 21:59:36
Wojewoda górą!
Postawny mężczyzna, aż przyjemnie popatrzeć.
2018-06-24 20:30:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy