niedziela, 16 czerwca 2019.
Strona główna > Nauka > Kartka Pokoju od licealistów

Kartka Pokoju od licealistów

Kartka Pokoju od licealistów
Data publikacji: 2019-01-09 22:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-10 21:23
Wywietleń: 702 370464

Pokój na świecie jest największą wartością. Nie ustawajmy w dążeniu do pokoju – to przesłanie niezwykłej pocztówki, którą uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stargardzie wysłali do wszystkich przywódców na świecie.

Społeczność stargardzkiej szkoły przypomina, że 1 stycznia obchodzony był w Polsce Światowy Dzień Pokoju. To dobra okazja do pokazania cennej inicjatywy, w której nieco wcześniej wzięli udział licealiści. Otóż 11 listopada 2018 r., w 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej, która zaangażowała cały świat, ze szkoły wysłano Kartkę Pokoju do wszystkich przywódców na świecie. 

– Chcemy 100 lat po tym wydarzeniu, na progu nowego 2019 roku, również poruszyć cały świat przypominając o wielkiej wartości pokoju – mówią organizatorzy akcji.

To był także pomysł uczniów II LO w Stargardzie na świętowanie Stulecia Niepodległości Polski. A oto treść Kartki Pokoju, która została wysłana w świat w kilku językach, m.in. po angielsku, niemiecku, rosyjsku, hiszpańsku, francusku:

„Pokój ludziom dobrej woli!

Do Was, którzy budujecie pokój na świecie!
Do Was, którzy jesteście odpowiedzialni za narody!
Do Was Przywódcy Państw Świata!
Do Was Wszyscy Ludzie Dobrej Woli!

Z okazji 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej, która zaangażowała wiele państw i narodów, chcemy przypomnieć, jak ważną rolę odgrywa pokój w naszym życiu oraz w życiu państw i narodów. Pokój jest pragnieniem dobrych ludzi, którzy chcą poświęcić swoje myśli, troski i siły w dążeniu do wspólnego dobra wszystkich ludzi. Pokój daje wolność człowiekowi i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Daje też możliwość rozwoju i budzi w ludziach solidarność. Każdy jest zobowiązany do wprowadzania pokoju wokół siebie, w swoich rodzinach, miastach, państwach i na całym świecie.
Wyrażamy nasz gorący apel: pokój oznacza wysiłek, który należy nieustannie ponawiać, aby dać człowiekowi jego pełne człowieczeństwo. Nie ustawajmy w dążeniu do pokoju.

Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stargardzie”.

Dodajmy, że tę samą Kartkę Pokoju otrzymał także papież Franciszek. Pochwalił inicjatywę uczniów ze Stargardu, kiedy 24 października ub. roku na placu św. Piotra w Watykanie pozdrawiał pielgrzymów z Polski. Wśród nich była młodzież z LO w Stargardzie. 8 listopada delegacja II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stargardzie wręczyła również kartkę Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.

(reg)

Komentarze

Quistorp
Powtórka z przebrzydłej komuny. Cały postępowy obóz narodów miłujących pokój, wzywał wszystkie narody świata, by wstawiał się za ideą, pokoju na świecie. Skutek? Skutek taki, że ten obóz miłujących inaczej, zniknął ze sceny świata. A wojny były, wojny są i wojny będą. One są w głowach ludzkich. Różnice poglądów, różnice religijne, geograficzne, gospodarcze są zarzewiem tych zjawisk. A liczbą wysyłanych karteczek tego się zi zwalcza. Tylko nadużywa dobre i czyste intencje tych którzy, jeszcze żyją pod kloszem mamusi i tatusia, dopiero dobiegają do bram brutalnego świata.
2019-01-10 21:18:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie