poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Jaką rybę wybrać - radzą ekolodzy

Jaką rybę wybrać - radzą ekolodzy

Jaką rybę wybrać - radzą ekolodzy
Data publikacji: 2015-12-28 11:58
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-31 12:13
Wywietleń: 310 75116
Karp i śledź należą do ryb najczęściej wybieranych przez Polaków. Chętnie sięgamy także po dorsza, łososia i makrelę – tak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie WWF Polska. 

Fundacja WWF zachęca, aby kupować gatunki ryb, które nie są zagrożone wyginięciem, a rezygnować z tych, których wkrótce może zabraknąć. Przydatne informacje można znaleźć w poradniku „Jaka ryba na obiad”, na stronie www.ryby.wwf.pl. 

Badanie przeprowadzone na zlecenie WWF Polska pokazuje, że dla zdecydowanej większości badanych (70 proc.) informacja o tym, które gatunki ryb są zagrożone wyginięciem, ma znaczenie. Może też wpłynąć na ich decyzje zakupowe. Ankietowani przyznają, że chętnie widzieliby taką informację w miejscu sprzedaży. Jednak wiedza na temat konkretnych gatunków nie jest wysoka. Ponad połowa badanych nie ma pojęcia o tym, że tuńczyk błękitnopłetwy, łosoś bałtycki, węgorz, halibut czy sola to gatunki zagrożone wyginięciem.

– Badanie potwierdza, że kwestie ochrony środowiska nie są obojętne konsumentom, jednak potrzebują oni konkretnej i łatwo dostępnej informacji, która pomoże im podejmować odpowiedzenie decyzje – mówi Olga Sarna z Fundacji WWF Polska. – Dlatego Fundacja WWF Polska wydaje poradnik „Jaka ryba na obiad”, w którym każdy może szybko sprawdzić, czy wybór danego gatunku nie będzie zagrożeniem dla środowiska.

Poradnik dzieli najpopularniejsze gatunki ryb i owoców morza na trzy grupy. W pierwszej z nich, oznaczonej zielonym światłem, są te, po które można sięgać bez obaw, gdyż stan ich stad jest obecnie stabilny, a połowy nie wpływają negatywnie na bioróżnorodność mórz i oceanów. Należą do niej m.in. śledź, karp i makrela. Druga grupa ryb, oznaczona ostrzegawczym, żółtym światłem, zawiera gatunki, przy zakupie których powinniśmy zachować szczególną uwagę, bo dane na temat ich populacji są niepełne lub ich połowy czy hodowla szkodzą środowisku. Natomiast ostatnia grupa, oznaczona czerwonym światłem, prezentuje listę ryb i owoców morza krytycznie zagrożonych. Z jedzenia i kupowania tych gatunków powinniśmy całkowicie zrezygnować, aby przyczynić się w ten sposób do ich ochrony.

WWF Polska zachęca także do wybierania ryb i owoców morza pochodzących z przyjaznych środowisku połowów, oznaczonych niebieskim certyfikatem MSC. Gwarantuje on, że kupowana ryba została złowiona w sposób przyjazny dla środowiska. 
Fundacja WWF Polska od lat jest zaangażowana w ochronę Morza Bałtyckiego i zamieszkujących je gatunków. Obecnie prowadzi projekt

"Kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów". 
 

(ek)

fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciu: Ekolodzy namawiają, by kupować gatunki ryb, które nie są zagrożone wyginięciem.

Komentarze

ryby
Może w końcu minie moda na pangę.
2015-12-31 11:07:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy