Piątek 07 maja 2021r. 

Jak uczyć historii

Data publikacji: 2020-11-21 17:27
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-26 21:29
Jak uczyć historii
 

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal poświęcony sprawom edukacyjnym - edukacja.ipn.gov.pl. Są tam propozycje dla nauczycieli, dla uczniów, dla szkół. 

We wprowadzeniu do pakietu przygotowanego przez szczeciński oddział Instytutu jego dyrektor, dr Paweł Skubisz, zauważa: 

- Rok szkolny 2020/2021 to czas wyjątkowy – setnej rocznicy wielkiego polskiego zwycięstwa nad bolszewikami, tragicznej pięćdziesiątej rocznicy Grudnia 1970 r. oraz radosnej czterdziestej rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Każde z tych wydarzeń pociągało za sobą zarówno wielkie wyzwania, jak i dalekosiężne skutki dla Polski i Polaków. W 1920 r. nasi przodkowie dzięki swojemu heroizmowi uratowali nie tylko ledwie co odzyskaną niepodległość, ale także całą Europę przed bolszewicką ideologią i sowieckim terrorem. W grudniu 1970 r. robotnicy upomnieli się o swoje prawa, stając do nierównej walki z bezwzględnym reżimem komunistycznym. Zapłacili za to olbrzymią cenę. Na Wybrzeżu władze krwawo stłumiły protest. Dzięki niezłomnej postawie robotników, przywódcy PZPR zostali zmuszeni do rozmów. Ich symbolem stał się strajk ze stycznia 1971 r. w Szczecinie, dokąd przybył ówczesny pierwszy sekretarz partii Edward Gierek.
Ale w pakiecie są także elementy związane z innymi wydarzeniami naszej historii. M.in. edukacycjna gra historyczna i aplikacja o Polskim Państwie Podziemnym, kursy dla nauczycieli uczących historii, wyjazd studyjny do Lwowa, konkursy "Wokół symboli narodowych" czy "Szare Szeregi", spotkania dotyczące ekshumacji w "Łączce". 

Każdej z propozycji przypisany jest numer telefonu i adres mailowy poszczególnych koordynatorów. 

(as)

 

Komentarze

@zed
2020-11-26 21:28:30
Zainteresowałeś mnie - czy mógłbyś wskazać jakieś przykłady zmian historii dokonane przez IPN?
zed
2020-11-24 12:56:15
Przede wszystkim nie zmieniać jej pod dyktando Kaczyńskiego, tak jak to robi IPN
Do...Quistorpa
2020-11-22 23:14:58
A dzisiaj mamy "walke" PO-st/KO-munistow - by bylo dalej "od nowa" ale PO staremu...?? Czyli to... co bylo w latach 1945-2015 !!
Quistorp
2020-11-22 14:20:49
do...W. Sz Godnego Miłowania Pana Redaktora [(as)]. ...[W grudniu 1970 r. robotnicy upomnieli się o swoje prawa, stając do nierównej walki z bezwzględnym reżimem komunistycznym. Zapłacili za to olbrzymią cenę. Na Wybrzeżu władze krwawo stłumiły protest. Dzięki niezłomnej postawie robotników, przywódcy PZPR zostali zmuszeni do rozmów. Ich symbolem stał się strajk ze stycznia 1971 r. w Szczecinie, dokąd przybył ówczesny pierwszy sekretarz partii Edward Gierek.].... A zapomnieliście słynne Gierka zawołanie "POMOŻECIE...?!. - odpowiedź ; POMOŻEMY....!!!! Ponowny wybuch strajku był spowodowany durną z nawyku wazeliniarską postawą ówczesnego redaktora Głosu Szczecińskiego, - organy Komitetu Wojewódzkiego PZPR. pana Henryka Prawdy. (nazwisko autentyczne!!!). Palną na pierwszą stronę nachalny agitatorski artykuł, o tym , że pracownicy wydziału rurowni Stoczni Warskiego podjęli się czynu społecznego, do odrobienia zaległości terminowych ze strajków. Czyli ;To media wywołały ten strajk. Dzisiaj mamy to samo. Pomożecie - Pomożemy , wypłynęło na zakładowej organizacji PZPR, wśród partyjnych stoczniowych, członków PZPR. Gierek nie przybył sam. Jego Aniołem Stróżem był tow. generał W. Jaruzelski! Nieprawdą jest stwierdzenie "Dzięki niezłomnej postawie robotników, przywódcy PZPR zostali zmuszeni do rozmów" . Mentalność ówczesnej tzw. klasy robotniczej w całej swej masie była wyjątkowo socjalistyczna. Jak się ma do siebie, "zmuszenie władz do rozmów" do "Pomożecie? Pomożemy? " ? Na murach pojawiały się hasła DTV 0 ŁŻE. A co mamy dzisiaj?
Oraz o...
2020-11-21 23:10:01
Bolku, Olku, Bronku i Donaldzie... gdzie i o innych na razie nie ws-PO-mne !!!!/????
wojtek
2020-11-21 19:41:49
Hmm, a będzie prawda o zniszczeniu prawdziwej robotniczej pierwszej SOLIDARNOŚCI przez tzw. doradców i mądrali typu Michnik?!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ