niedziela, 07 marca 2021r.

Jak to było pod Lenino

Data publikacji: 2021-01-21 09:55
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-24 16:55
Jak to było pod Lenino
 

W czwartek o 18.00 na profilu szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej na portalach Facebook i Youtube rozpocznie się dyskusja online „Bitwa pod Lenino 1943 - krwawy mit założycielski Ludowego Wojska Polskiego”. 

O genezie, przebiegu i rezultatach bitwy, jak również o licznych przemilczeniach i mitach z nią związanych, rozmawiać będą: dr hab. Łukasz Nadolski z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy / Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Kamil Anduła z Wojskowego Biura Historycznego / Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyskusję będzie moderować dr Przemysław Benken z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie

Bitwa pod Lenino, stoczona w październiku 1943 r., miała być jednym z elementów pierwszej fazy sowieckiej ofensywy strategicznej na Białorusi, która stworzyłaby dogodne warunki do wejścia Armii Czerwonej na ziemie II Rzeczypospolitej i dalszego natarcia na zachód, w kierunku Berlina. Ponieważ wspomniana ofensywa miała, prócz militarnego, wielkie znaczenie polityczne, w Moskwie uznano za celowe, by wzięła w niej udział 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Formacja dowodzona przez gen. Zygmunta Berlinga była narzędziem Józefa Stalina, który za jej pośrednictwem zamierzał zdobyć poparcie społeczeństwa polskiego i międzynarodowe uznanie dla przyszłego, całkowicie zależnego od Moskwy, rządu nad Wisłą złożonego z komunistów. Udział 1. DP w bitwie pod Lenino zakończył się sromotną klęską i stratą ponad 3 tys. żołnierzy. Nie przeszkodziło to jednak komunistom wykreować zafałszowanego obrazu starcia, czyniącego z wojskowej katastrofy mit założycielski tzw. Ludowego Wojska Polskiego i polsko-sowieckiego braterstwa broni w II wojnie światowej.

W bitwie pod Lenino brał udział m.in. Leonard Borkowicz, pierwszy wojewoda szczeciński.

(as)

Komentarze

Gosc
2021-02-07 15:22:01
IPN posysa Zlota Dywizja srmotna kleske poniosla, by gdyby miala same straty a nic by nie ugrala. Natomiast Polacy poniesli straty 1/3 wieksze, niz nazisci. Przesuneli front blizej Berlina miala pierwszy swoj chrzest bojowy na pewno bylo bardziej sensowne, niz Cassion co Polaki po prostu przegonili Niemcow z wycofywajacych sie pozycji a nie ich wybili. Definitywna kleske to ponioslo te cale "moralne zwyciestwo" czyli mityczne powstanie warszawskie. No ale klasyk najwieksze porazki ALE NIE KOMUNISTYCZNE!!! To wow heroizm, bohaterstwo, zwyciestwo na swoj sposob itp.
Gosciu
2021-01-25 11:49:24
Ipn ma zawsze racje na historie dla siebie niewygodna
fido
2021-01-25 09:57:56
IPN po raz kolejny stara się zafałszować historię na polecenie ugrupowania rządzącego obecnie w Polsce. To jednoznacznie pokazuje, że nie można ufać tej instytucji.
ryszard-zie
2021-01-24 16:01:09
To przejdz sie do IPN-u w Szczecinie i po-staraj sie o tym co piszesz - Ich "przekonac i wytlumaczyc"... ?/!
ryszard
2021-01-23 09:23:24
bzdura , z pewnością to nie mit . I nigdy nie było Ludowego Wojska Polskiego .Z pewnością nie pod Lenino .
Przeciez
2021-01-21 22:24:49
B. Borusewicz to dalej trzyma... z Lewakami !/!
Quistorp
2021-01-21 16:58:29
P.S. Przed chwilą w TVP usłyszałem wypowiedź Vice -Marszałka Senatu, Bogdana Borusewicza, który opowiada , jak służył w wojsku. Zamiast służyłem w Wojsku Polskim , opowiada służyłem w Ludowym Wojsku Polskim , Zamiast Służyłem w Wojsku za Polski Ludowej. To skutek takiej żargonowej śpiewki nawet u prominentów Najjaśniejszej RP, pokutuje ten fałsz w powszechnym przekazie.
Jazon
2021-01-21 12:02:15
Podobnie jak pod Monte Cassino, żołnierze walczyli jak lwy, niczego nie zdobyli ale politycy dotąd biją pianę na krwi tych walecznych żołnierzy. Niemcy wycofali się z klasztoru sami, ponieważ na plecy wyszli im Amerykanie po desancie pod Anzio. Od początku politykierzy Andersa i on sam doskonale wiedzieli, że to niepotrzebna walka.
A Kto...?
2021-01-21 11:42:38
Te 3 000 zolnierzy z Dywizji im. Tadeusza Kosciuszki - po-wy-bijal...?/!! I przy Okazji zagarnal takze byle Polskie ziemie... !!!
Quistorp
2021-01-21 11:06:53
do ....[ czyniącego z wojskowej katastrofy mit założycielski tzw. Ludowego Wojska Polskiego i polsko-sowieckiego braterstwa broni w II wojnie światowej.] . Do W. Sz. Autora i redakcji "Kuriera". Nigdy nie istniało coś takiego jak "Ludowe Wojsko Polskie", ani nawet "Tzw. Ludowe Wojsko Polskie", tylko w propagandowych czasopismach. W wojsku wszystkie dzienniki rozkazów zawsze w swojej treści były sygnowane zwrotem "Wojska Polskiego". Mam wielki żal ,że w "Kurierze" coś takiego zaistniało". W mieście gdzie od 1945 roku najdłuższa aleja nosi jego imię.