wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Jak przeliczać oceny

Jak przeliczać oceny

Jak przeliczać oceny
Data publikacji: 2016-07-02 07:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 1092 141606

Młodzi ludzie z międzynarodową maturą (International Baccalaureate), którzy chcieliby zdawać na Akademię Morską w Szczecinie, stają przed pewnym wyzwaniem – otóż na stronie internetowej uczelni nie ma tabeli, która pozwalałaby w przejrzysty sposób przeliczyć oceny z tej matury na procenty będące podstawą rekrutacji. Uczelnia odpowiada, że to żaden problem, ponieważ każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.

 – Syn zdaje międzynarodową maturę – opowiada pani Agnieszka. – Zastanawia się nad tym, czy nie kandydować do Akademii Morskiej. Dyplom IB jest prestiżowym dokumentem, ale uczelnia niespecjalnie zachęca syna, żeby złożył papiery właśnie tam. IB to skala ocen od 1 do 7, które trzeba przeliczyć na procenty. Na stronie Uniwersytetu Szczecińskiego jest tabela, która informuje, że na przykład za 3 punkty jest 44 proc. a za 6 – 86 proc., etc. Na stronie AM nic takiego nie ma.

Jest tam tylko tabela pozwalająca przeliczyć na procenty oceny ze starej matury. Ma się ona jednak nijak do dyplomu IB.

– Kandydaci z maturą międzynarodową (IB) stanowią jednostkowe przypadki – wyjaśnia Olgierd Victorini z AM. – Dlatego każdy taki wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez Wydziałowe Komisje Rekrutacyjne. W naszej opinii jest to bardziej korzystne dla kandydatów, ponieważ pozwala na uwzględnienie specyfiki każdego przypadku. W tym roku wpłynęły do nas podania o przyjęcie na studia np. z: Litwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Ghany czy Szwecji. Żadna z tych osób nie posiadała IB. W każdym z tych krajów system oceniania jest inny. Na przykład na Ukrainie funkcjonuje dwunastostopniowa, w Grecji dwudziestostopniowa, a w Szwecji sześciostopniowa skala ocen.

Pewną niejasność mogą mieć także kandydaci z międzynarodową maturą zdający na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Znajdą tu stosowną tabelę. Zawiera ona jednak oceny tylko do 6…

– Ocena 6 przeliczana jest na poziomie 140 procent, czyli kandydat z maturą IB, który zgłosi się z tym wynikiem na naszą uczelnię, otrzyma maksymalną liczbę punktacji do uzyskania. Tak samo traktowana jest ocena 7 – informuje Alicja Kacprzak z ZUT. – Zasada przeliczania ocen przy maturze międzynarodowej IB jest podobna do zasad przeliczania ocen na punkty dla kandydatów legitymujących się świadectwem egzaminu dojrzałości, z tym że matura międzynarodowa jest wyżej premiowana. Każdy kandydat wpisuje swoje dane, w tym wyniki matury w Internetowym Systemie Rekrutacji, wybierając właściwe pole. W przypadku wątpliwości kontaktuje się z administracją systemu rekrutacyjnego oraz z działem ds. studenckich. Oczywiście kandydat z wynikiem 7 otrzyma maksymalną liczbę punktacji. Uwzględnimy to w następnej uchwale rekrutacyjnej.

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym każdy kierunek ma własny algorytm przeliczania ocen z matury IB. ©℗

A. Sasinowski

Fot. R.PAKIESER

 

Komentarze

Matura
Nie oszukujmy się, ile jest takich osób? Jak ktoś robi międzynarodową maturę, to nie po to, aby studiować w Polsce.
2016-07-04 07:58:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy