Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

Jak pomagać seniorom. Psychogeriatria wyzwaniem przyszłości

Data publikacji: 2018-11-08 20:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:48
Jak pomagać seniorom. Psychogeriatria wyzwaniem przyszłości
 

Psychogeriatria jako wyzwanie przyszłości była tematem czwartkowej (8 listopada) konferencji, zorganizowanej w szczecińskiej hali Netto Arena przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i tutejszy oddział Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. O aspektach zdrowia i problemów psychicznych wieku senioralnego w różnych ujęciach mówili eksperci. 

O objawach psychotycznych w wieku podeszłym - jak je rozpoznawać, różnicować i leczyć, opowiadała dr n.med. Urszula Majewska, konsultant wojewódzki ds. geriatrii. O zdrowiu psychicznym Polaków - prof. dr hab. Beata Karakiewicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Zależność między starością, depresją a upadkami wyjaśniała dr n. med. Magdalena Kamińska z PUM, a dr hab. Zuzanna Goluch z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu tłumaczyła, jak ważna jest dieta seniora w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych. Poruszano też zagadnienia prawne i ekonomiczne - dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska wyjaśniała kwestie dotyczące ubezwłasnowolnienia, jego aspekty prawne i procesowe, natomiast dr Rafał Iwański z US przedstawił opiekę paliatywna i hospicyjną w naszym województwie w ujęciu ekonomicznym. 

Konferencja była adresowana do szerokiej grupy osób, które na co dzień w swojej pracy zawodowej zajmują się opieką nad osobami starszymi. Wśród uczestników byli m.in. pracownicy socjalni, opiekunowie, fizjoterapeuci, żywieniowcy, pielęgniarki, lekarze. Zorganizowanie takiego spotkania z ekspertami wymogła praktyka. Problemy seniorów często wykraczają poza zakres samej geriatrii czy psychiatrii.

- Bywa, że do objawów somatycznych, bólu głowy, obniżonej sprawności, obniżonej masy mięśniowej dołączają się objawy psychiczne, które niekiedy są źle diagnozowane, czasem źle odbierane - mówi Marta Giezek, dyrektor MOPR. - Czasami może się wydawać, że jest to jakaś złośliwość wynikająca z wieku starczego, a okazuje się, że są to objawy zaburzeń czy choroby. Gdyby były wcześniej dostrzeżone, można by było wdrożyć leczenie lub działania profilaktyczne. Czasami rodziny, bliscy seniorów przyznają, że te zaniki pamięci, czy mylenie nazw przedmiotów obserwowali dużo wcześniej. Nikogo to jednak nie zaniepokoiło. A to już były pierwsze symptomy choroby degeneracyjnej mózgu. Ilość rozpoznawanych otępień, demencji, depresji, to wszystko spowodowało, że uznaliśmy, iż temat psychogeriatrii zapoczątkuje pewien cykl naszych rozważań, by wykorzystać tę wiedzę w codziennej pracy. 

Tekst i fot. Anna GNIAZDOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

przyszły senior
2018-11-12 17:05:14
Brawo MOPR to jest kierunek do działania , tylko nie dawajcie pola do popisu klechom i caritasowi dosyć czarnej okupacji !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA