sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Nauka > Jak pomagać seniorom. Psychogeriatria wyzwaniem przyszłości

Jak pomagać seniorom. Psychogeriatria wyzwaniem przyszłości

Jak pomagać seniorom. Psychogeriatria wyzwaniem przyszłości
Data publikacji: 2018-11-08 20:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:48
Wywietleń: 1438 360265

Psychogeriatria jako wyzwanie przyszłości była tematem czwartkowej (8 listopada) konferencji, zorganizowanej w szczecińskiej hali Netto Arena przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i tutejszy oddział Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. O aspektach zdrowia i problemów psychicznych wieku senioralnego w różnych ujęciach mówili eksperci. 

O objawach psychotycznych w wieku podeszłym - jak je rozpoznawać, różnicować i leczyć, opowiadała dr n.med. Urszula Majewska, konsultant wojewódzki ds. geriatrii. O zdrowiu psychicznym Polaków - prof. dr hab. Beata Karakiewicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Zależność między starością, depresją a upadkami wyjaśniała dr n. med. Magdalena Kamińska z PUM, a dr hab. Zuzanna Goluch z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu tłumaczyła, jak ważna jest dieta seniora w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych. Poruszano też zagadnienia prawne i ekonomiczne - dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska wyjaśniała kwestie dotyczące ubezwłasnowolnienia, jego aspekty prawne i procesowe, natomiast dr Rafał Iwański z US przedstawił opiekę paliatywna i hospicyjną w naszym województwie w ujęciu ekonomicznym. 

Konferencja była adresowana do szerokiej grupy osób, które na co dzień w swojej pracy zawodowej zajmują się opieką nad osobami starszymi. Wśród uczestników byli m.in. pracownicy socjalni, opiekunowie, fizjoterapeuci, żywieniowcy, pielęgniarki, lekarze. Zorganizowanie takiego spotkania z ekspertami wymogła praktyka. Problemy seniorów często wykraczają poza zakres samej geriatrii czy psychiatrii.

- Bywa, że do objawów somatycznych, bólu głowy, obniżonej sprawności, obniżonej masy mięśniowej dołączają się objawy psychiczne, które niekiedy są źle diagnozowane, czasem źle odbierane - mówi Marta Giezek, dyrektor MOPR. - Czasami może się wydawać, że jest to jakaś złośliwość wynikająca z wieku starczego, a okazuje się, że są to objawy zaburzeń czy choroby. Gdyby były wcześniej dostrzeżone, można by było wdrożyć leczenie lub działania profilaktyczne. Czasami rodziny, bliscy seniorów przyznają, że te zaniki pamięci, czy mylenie nazw przedmiotów obserwowali dużo wcześniej. Nikogo to jednak nie zaniepokoiło. A to już były pierwsze symptomy choroby degeneracyjnej mózgu. Ilość rozpoznawanych otępień, demencji, depresji, to wszystko spowodowało, że uznaliśmy, iż temat psychogeriatrii zapoczątkuje pewien cykl naszych rozważań, by wykorzystać tę wiedzę w codziennej pracy. 

Tekst i fot. Anna GNIAZDOWSKA

Komentarze

przyszły senior
Brawo MOPR to jest kierunek do działania , tylko nie dawajcie pola do popisu klechom i caritasowi dosyć czarnej okupacji !!!
2018-11-12 17:05:14

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie