Po raz 17. wystartowała w sobotę 25 listopada piękna akcja pod hasłem „Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości - Szczecińskie Szkoły Potrzebującym”. Wsparli ją znani artyści, sportowcy i politycy. Huczna inauguracja największej szczecińskiej akcji charytatywnej odbyła się w Galerii Kaskada. Teraz, do lutego, na jej rzecz działać będą placówki oświatowe.
- Zaczynaliśmy od małej szkolnej akcji, która przez te lata bardzo się rozwinęła. Co roku przyłącza się do niej coraz więcej darczyńców, zaangażowanych osób i szkół. W tym roku do Iskierki Radości włączyło się ponad 60 szkół, to naprawdę bardzo dużo i to cieszy serce - powiedziała nam Wioletta Kobzdej, koordynatorka akcji w Zespole Szkół nr 5, który ją zainicjował i do dziś organizuje.
Celem akcji jest zaktywizowanie młodzieży szczecińskich szkół do niesienia pomocy dzieciom z rodzin najbardziej potrzebujących. Podczas uroczystego otwarcia Iskierki Radości obecne były władze miasta, dyrektorzy szkół, osoby znane, a także zwykli mieszkańcy Szczecina, którzy przyszli, by ją wesprzeć.
Zapytany, dlaczego od kilku lat angażuje się w Iskierkę Radości, Adam Dzieciniak, aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, odparł: - Serce dyktuje, a organizm podpowiada, że trzeba wesprzeć tę akcję. Z potrzeby serca biorę udział w różnych wydarzeniach na rzecz potrzebujących, czy chorego dziecka, jest ich około dziesięciu rocznie i muszę powiedzieć, że to do mnie wraca w postaci przyjaźni, listów, dyplomów.
Artysta podczas inauguracji Iskierki, uczestniczył w czytaniu oraz w licytacji zaproszeń na spektakl, podarowanych przez Teatr Polski. Również w licytacji pomagał organizatorom wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, zbywając tort ufundowany przez hotel Radisson SAS Blu i zaproszenie na koncert noworoczny, podarowane przez prezydenta Piotra Krzystka. Aktor Teatru Współczesnego Konrad Pawicki również licytował zaproszenia na przedstawienia. Najwyższą kwotę w licytacji udało się uzyskać organizatorom za pióro wieczne, podarowane przez prezydentową Agatę Dudę - 450 zł. Pierwsza dama objęła akcję swym honorowym patronatem.
Licytacjom wartościowych przedmiotów na scenie towarzyszyły występy artystyczne szczecińskich uczniów, zaś w przestrzeniach Kaskady zorganizowano kiermasze, kąciki artystyczne, loterię i mnóstwo atrakcji. Czuwała nad nimi szczecińska młodzież. - To bardzo szczytny cel pomagać innym, którzy tej pomocy potrzebują - mówiły uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.
Wielu uczniów przygotowało własne prace na kiermasze: ozdoby świąteczne, piękne dekoracje, biżuterię. Hanna Stachowska, mama jednej z uczennic, kilka nocy poświęciła na przygotowanie artystycznych przedmiotów, które w sobotę sprzedawała i pięknie pakowała iskierkowym darczyńcom.
Do lutego w szkołach, które włączyły się w akcję, organizowane będą Iskierkowe Dni. Jako pierwsze będą Słodkie Dni z kiermaszami ciast, ze sprzedaży których dochód zostanie przekazany na rzecz potrzebujących dzieci. Następnie: Dni Ciepła Rodzinnego, Eko-Dni, Kolorowe Dni ze zbiórką materiałów papierniczych oraz Pachnące Dni ze zbiórką środków czystości. Uroczysty finał z podsumowaniem akcji zaplanowano na 19 marca.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Marta TESZNER