Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Egzamin gimnazjalny. Charakterystyka zamiast rozprawki

Data publikacji: 18 kwietnia 2018 r. 14:28
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:46
Egzamin gimnazjalny. Charakterystyka zamiast rozprawki
Uczniowie Gimnazjum nr 15 Fot. Dariusz GORAJSKI  

Egzamin gimnazjalny bardzo zaskoczył. - Spodziewaliśmy się rozprawki, a była charakterystyka - mówili po części humanistycznej uczniowie z Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie.

Uczniowie trzecich klas gimnazjów rozpoczęli w środę trzydniowy egzamin. Za nimi część humanistyczna -  test z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz test i praca pisemna z języka polskiego. Tematem wiodącym były wartości, ale także pojawiły się pytania dotyczące skrótowców. Gimnazjaliści odpowiadali też na pytania do tekstu o godności oraz fragmentu książki Małgorzaty Musierowicz. Tematem pracy pisemnej była charakterystyka bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, gdy dokonywał wyboru życiowego. Uczniowie z Gimnazjum nr 11 przyznali, że od roku stale ćwiczyli rozprawkę i jej się spodziewali.

- Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że zamiast rozprawki musieliśmy napisać charakterystykę - przyznał Jakub Banaś. - Scharakteryzowałem bohatera dramatu "Romeo i Julia" Szekspira. Uwzględniłem, że Romeo kierował się w życiu uczuciem do Julii, które było dla niego najwyższą wartością, nawet gdy wypędzili go z miasta i w końcu oddał dla niej życie.

Jego kolega Patrycjusz Gil scharakteryzował Rudego, bohatera "Kamieni na szaniec" A. Kamińskiego, który w czasie II wojny światowej oddał życie za ojczyznę.

Gimnazjaliści przyznali, że w części humanistycznej egzaminu (historia i wos) nie spodziewali się tak wielu pytań dotyczących królów Polski. Związane one były min. z terytoriami Władysława Łokietka i Bolesława Krzywoustego. Uczniowie musieli wykazać się też wiedzą na temat budowy katedr, wyprawy ewangelizacyjnej św. Pawła, prześladowaniem chrześcijan, wojny secesyjnej, Średniowiecza, Nowożytności i XVIII -XIX wieku.

- W części egzaminu z historii najbardziej zaskoczyło mnie pytanie związane z pisarzem i filozofem Jean  Jacques Rousseau - przyznał Jan Kolmer.

W części egzaminu sprawdzającej wiedzę z zakresu wos-u były m.in. pytania o podatki vat, cit i akcyzę oraz możliwość budowy drogi przez samorząd gminy.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Uczniowie Gimnazjum nr 15

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Troche dluzsza sukienka... lub spodnie
2018-04-19 12:07:09
A ta w tej mini... "liczy jeszcze na blysk" ??
mariusz
2018-04-19 00:21:13
wg mnie to egzamin trudny a zakres z ktorego mieli sie przygotowac gimnazjalisci ogromny. i dlaczego egzaminy sa w kwietniu a nie w czerwcu?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA