Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

EDUanimalsi wśród dzieci i młodzieży

Data publikacji: 23 kwietnia 2024 r. 19:07
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2024 r. 19:07
EDUanimalsi wśród dzieci i młodzieży
Grupa uczniów z klasy o profilu weterynaryjnym podjęła się zadania, którego celem jest edukowanie w kwestii dobrostanu zwierząt. Fot. Adriana Płatek-Mąkosa  

To kolejny pomysł realizowany przez młodzież w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Tym razem uczniowie klasy 4 Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Szczecinie, o profilu technik weterynarii, zwrócili uwagę ważny problem społeczny, jakim jest brak odpowiedniej edukacji dotyczącej dobrostanu zwierząt - zwłaszcza wśród młodzieży. Przeprowadzili lekcje i spotkania dla szkół podstawowych, średnich oraz dla przedszkolaków.

- Chcemy, aby nasze działania przyczyniły się do poprawy dobrostanu zwierząt, przede wszystkim poprzez szerzenie wiedzy na temat norm stosowanych w ich hodowli, prawidłowej pomocy i bioróżnorodności - mówią.

W projekcie udział biorą: Maksymilian Perzyński, Nikola Kosman, Julia Balcerzak, Michał Maciaszek, Daria Więckowska, Martyna Przybylska. Opiekunem została nauczycielka Adriana Płatek-Mąkosa.  

Od listopada 2023 r. uczniowie samodzielnie pozyskiwali środki na realizację przedsięwzięcia, zaprosili do współpracy sponsorów i partnerów, promowali akcję w mediach społecznościowych. Przeprowadzili także szereg prezentacji edukacyjnych.

W kwietniu 2024 r. poprowadzili lekcję w Szkole Podstawowej imienia prof. Wiesława Grochowskiego w Kliniskach Wielkich. EDUanimalsi uczyli na temat tego, co powinny jeść zwierzęta (takie jak: króliki, koty, psy oraz ptaki), jak powinna wyglądać opieka nad nimi, jak postępować z rannym zwierzęciem, co oznaczają numery na kurzych jajach, skąd się bierze mleko, czy owce cierpią podczas strzyżenia itp.

- Pokazali również na fantomie psa, jak należy prowadzić resuscytację zwierzęcia - opowiada Adriana Płatek-Mąkosa. - Dodatkowo zaprezentowali sporo rekwizytów: kości czaszki konia, krowy, róg jelenia, zęby różnych zwierząt. Uczniowie szkoły podstawowej mogli także zobaczyć przez mikroskop wiele ciekawych próbek tkanek i pasożytów. Na koniec został przeprowadzony quiz z nagrodami. Lekcja bardzo podobała się uczniom, ponieważ zdobyli bardzo wiele praktycznych informacji.

Młodzież zaprezentowała projekt również w swojej placówce, czyli w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, dla klas pierwszych oraz w Przedszkolu Publicznym nr 54 „Plastusiowo”.

- Po prezentacji dla klas pierwszych odbyła się krótka debata dotycząca ustawy „5 dla zwierząt”. Młodzież wcieliła się w rolę parlamentarzystów i wzięła udział w głosowaniu. Ostatecznie poparła wprowadzenie niniejszej ustawy - informuje A. Płatek-Mąkosa.

Na koniec EDUanimalsi przeprowadzili quiz wiedzy.

Dla przedszkolaków natomiast największą atrakcją był olbrzymi królik. Po raz pierwszy mogły posłuchać za pomocą stetoskopu bicia serca zwierzęcia. Zajęcia poprowadził nauczyciel przedmiotów zawodowych dr Zbigniew Muszczyński.

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA