Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dyskusja online: Tu rodziła się „Solidarność”

Data publikacji: 27 sierpnia 2020 r. 09:12
Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia 2020 r. 09:41
Dyskusja online: Tu rodziła się „Solidarność”
 

W czwartek o godz. 18.00 na stronach szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej – na portalach Facebook oraz Youtube –  rozpocznie się dyskusja online „Tu rodziła się Solidarność. Szczeciński sierpień 1980”. Rozmawiać będą prof. Antoni Dudek i dr Michał Siedziako oraz Grzegorz Durski, który w 1980 r. był członkiem Komitetu Strajkowego w Stoczni Szczecińskiej. Dyskusję poprowadzi prof. Sebastian Ligarski.

Szczecin był jednym z głównych ośrodków wielkiej fali strajków, która przelała się przez cały kraj, zmiatając ze sceny politycznej ekipę Edwarda Gierka. Finałem protestów było podpisanie – w naszym mieście, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej – historycznych porozumień między władzami PRL, a strajkującymi robotnikami. Otworzyły one drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i skupionego wokół niego ogromnego ruchu społecznego. Ruch ten zapoczątkował zmiany zakończone niecałe dziesięć lat później upadkiem komunizmu w Polsce, następnie w kolejnych krajach bloku wschodniego, ostatecznie zaś całego sowieckiego imperium.

Dyskusję można obejrzeć na Facebooku: @IPN.Szczecin oraz YouTube: IPNtvPL.

Ale to nie wszystko. Wystawa o wydarzeniach szczecińskiego Sierpnia stoi w ogrodzie Kuratorium Oświaty. Do czwartku. Z kolei na placu Solidarności możemy obejrzeć plenerową ekspozycję „1980. Jedno plemię”. Przygotowało ją Centrum Dialogu „Przełomy”, filia Muzeum Narodowego w Szczecinie. Na stronie internetowej CD funkcjonują jeszcze dwie wirtualne wystawy: „Moja Solidarność”, na która złożyły się pamiątki uczestników wydarzeń sprzed 40 lat - między innymi związane z olimpiadą w Moskwie pamiętną ze względu na "gest Kozakiewicza" - oraz „Gazeta sierpniowa”, dzieło studentów z Wrocławia.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2020-08-29 09:40:03
A gdzie jest mowa o porozumieniach Ustrzycko-Rzeszowskich. Solidarność polskiej wsi. Czy W. Sz. i godny Miłowania Pan Redaktor pomijając ten fakt robi to z niewiedzy , czy z głupoty? To fałszowanie rzetelnej historii.
fanfatal
2020-08-28 12:25:47
Tu rodziła się „Solidarność” i zdechła.
„Gazeta sierpniowa”
2020-08-28 09:26:35
to było dno w prównaniu z "Jednością". Miałem do ubiegłego roku wszystkie (!!!) numery. Tam dawali "czadu" i uprawiali propagandę!
@vit
2020-08-27 21:36:57
Ten gest w tamtym czasie był inaczej odbierany przez społeczeństwo niż próbujesz to dziś przedstawić. Na pewno nie był to żaden kicz i żaden wstyd! Klienci Konsumów jednak tego nie zrozumieją.
vit
2020-08-27 14:33:10
Kozakiewicz ,wybierajac Niemcy, pokazal taki sam gest POlakom. Czym tu sie chlubic? A sam gest na olimpiadzie jest z gatunku kiczowatych,przynoszacym wstyd ,a nie chlube.Przestancie o tym gescie pisac i robic z niego (Kozakiewicza) bohatera narodowego.Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA