Środa 26 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dni Techniki i 200 lat roweru

Data publikacji: 2017-11-25 20:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Dni Techniki i 200 lat roweru
 

Wymyślił maszynkę do mielenia mięsa, drezynę i welocyped. Gdy 200 lat temu badeński nadleśniczy Karl Dreis prezentował swój mechaniczny twór, z pewnością nie przypuszczał, że tak silne piętno odciśnie na potomnych, dla których rower to coś więcej niż… rower. Historii i współczesności wykorzystania roweru na Pomorzu Zachodnim poświęcone zostały Szczecińskie Dni Techniki, na które marszałek Olgierd Geblewicz przyjechał, a jakże, właśnie rowerem.

– Kiedyś myślałem że samochód to wolność, ale on tak naprawdę zniewala. Wolność to rower. Ja mam taki oldskulowy, do którego jestem bardzo przywiązany – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Rower i Pomorze Zachodnie mają wiele wspólnego, bo przecież w Szczecinie rowery się produkowało. Dziś budujemy sieć naszych tras rowerowych. Dziękuję za inicjatywę inżynierskiej braci, która pamięta o rowerze. My widzimy na Pomorzu Zachodnim rower z perspektywą.

Jak się okazuje rower był jednym z głównych czynników, który przyczynił się do emancypacji kobiet. Jeszcze przed II wojną światową rowery wysyłał ze Szczecina do Wielkiej Brytanii czy Danii legendarny Stoewer. Tylko do 1930 r. wyprodukował ich tu 310 tys. sztuk.

Główna część konferencji poświęcona była jednak nie temu, co za nami, ale temu co przed nami. W Europie turystyka rowerowa to silna gałąź całej branży. Podobnie ma być na Pomorzu Zachodnim dzięki inwestycjom w zachodniopomorską infrastrukturę szlaków rowerowych.

– Mamy świadomość, że Pomorze Zachodnie jest piękne, ale i rozległe. Powiązanie rowerów z pociągami jest bardzo istotne, odpowiadając za regionalną kolej pasażerską jest nam łatwiej to koordynować. Jako pierwsi zmodernizowaliśmy tabor. Mamy dziś jakość, którą chcemy zaoferować rowerzystom. Dane kolei niemieckich pokazują, że ilość pasażerów z rowerami wzrasta – wyjaśniał Geblewicz i dodał: "Za kilka lat sieć tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim będzie liczyła blisko 1100 km. Odcinek Dąbki-Darłowo już zrealizowano, kilkanaście tras się buduje, jeszcze więcej jest projektowanych lub na zaprojektowanie czeka".
(p)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA