sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Nauka > Dla specjalistów technologii cyfrowych

Dla specjalistów technologii cyfrowych

Dla specjalistów technologii cyfrowych
Data publikacji: 2017-04-30 07:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:43
Wywietleń: 1401 248542

Technikum Technologii Cyfrowych powstaje przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie, obok Technoparku Pomerania. Będzie kształcić poszukiwanych na rynku pracy specjalistów w zakresie technologii informacyjnej. Pierwszy nabór już tej wiosny.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i młodych ludzi, tworzymy szkołę, która będzie kształcić techników informatyków posiadających rozległe kompetencje, myślących logicznie i algorytmicznie, z dobrymi podstawami matematyki, fizyki i języków obcych. Chcemy, by nasi absolwenci potrafili nie tylko korzystać z nowoczesnych technologii informatycznych, ale również je tworzyć i zmieniać dzięki nim świat – mówi Ewa Dobrzycka, dyrektor Technikum Technologii Cyfrowych.

Założeniem tworzonego w miejscu obecnego Gimnazjum nr 6 technikum ma być kształcenie przyszłych specjalistów IT (information technology). Fachowcy z zakresu technologii informacyjnej posiadać będą kompetencje cyfrowe, czyli zajmować się będą przetwarzaniem, przechowywaniem, przesyłaniem i zabezpieczeniem informacji. Ich zakresem działania będzie informatyka, dbałość o sprzęt komputerowy, oprogramowanie. Z badań rynku pracy wynika, że tacy specjaliści są dziś  najbardziej poszukiwaną przez pracodawców i najlepiej zarabiającą grupą zawodową.

Technikum powstało we współpracy z Technoparkiem Pomerania i ulokowanymi w nim firmami IT. Przedsiębiorcy będą współtworzyć program nauczania, prowadzić praktyczne zajęcia dla uczniów, przyjmować ich na staże i praktyki. Najbardziej utalentowani uczniowie mogą też liczyć na stypendia i indywidualne doradztwo. 

- Siła szkoły ma wynikać z bezpośredniej współpracy z biznesem, co umożliwi dostosowanie programu nauczania do potrzeb rynku i pracodawców. Nowoczesne kształcenie, udział przedsiębiorców w lekcjach, korzystanie z zaplecza technologicznego firm oraz staże i praktyki mogą być dla uczniów okazją do zdobycia pracy w naszych firmach – wyjaśnia Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

W procesie nauczania uczestniczyć będą m.in. firmy technologiczne: TEONITE, Sagra Technology, Meelogic i SoftVig. Na początku technikum będzie kształcić uczniów w dwóch nowoczesnych specjalnościach: internet rzeczy oraz aplikacje mobilne i internetowe.

- Technologie mobilne sukcesywnie wypierają komputery. Otacza nas coraz więcej inteligentnych przedmiotów codziennego użytku, jak inteligentne samochody, zegarki czy termostaty, które łączą się z iInternetem i komunikują ze sobą nawzajem (tzw. Internet Rzeczy). Już dziś Tesla umożliwia "wezwanie" samochodu z garażu na podjazd za pomocą zegarka, a Amazon planuje dostarczać paczki dronami.  Zależy nam, aby młodzi ludzie kształcili się w tym kierunku i jako specjaliści IT uczestniczyli w tych przemianach – mówi Robert Olejnik z firmy TEONITE.

Obecnie w Polsce brakuje ok. 50 tys.  informatyków. Natomiast według prognoz analityków do końca 2020 r. będzie w tym sektorze dwa razy więcej wakatów niż specjalistów.

W nowym technikum młodzież będzie mogła nauczyć się tworzenia i wykorzystywania technologii cyfrowych. Uruchomiane zostaną cztery nowoczesne pracownie komputerowe. Uczniowie będą mogli ponadto rozwijać swoje pasje m.in. na zajęciach koła matematyczno-fizycznego, grafiki komputerowej czy fotografii cyfrowej.

(el)

Fot. arch.

Dla specjalistów technologii cyfrowych

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie