poniedziałek, 24 września 2018.
Strona główna > Nauka > Debatują o polskiej geografii morza

Debatują o polskiej geografii morza

Debatują o polskiej geografii morza
Data publikacji: 2018-05-17 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 2207 327865

W 2018 roku Polskie Towarzystwo Geograficzne obchodzi 100-lecie istnienia. Jest to również Rok Polskiej Geografii. W ogólnopolskie obchody wpisuje się trzydniowa konferencja naukowa zorganizowana przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego oraz szczeciński oddział PTG. Jej tematem jest „Polska geografia morza”. W środę (16 maja) wygłoszono pierwsze referaty.

– Nasze miasto jest przypisane do morza – mówił podczas uroczystego otwarcia konferencji Piotr Biniek, doktorant na Wydziale Nauk o Ziemi, zajmujący się morską energetyką wiatrową w ujęciu społecznym.

I właśnie podkreślenie morskiej specyfiki Szczecina i regionu przyświeca organizatorom tego wydarzenia. Jak podkreślają, zarówno uwarunkowania przyrodnicze, zachodzące tu procesy społeczno-demograficzne, jak i rozwój gospodarki są trwale związane z nadmorskim charakterem województwa zachodniopomorskiego i jego stolicy.

Konferencja jest szansą na szerokie zaprezentowanie wyników prac naukowców specjalizujących się w badaniach morza i wybrzeża. Zaproszono na nią przedstawicieli wszystkich krajowych ośrodków naukowych i akademickich działających w obszarze nauk o Ziemi (głównie geografii, a także geologii i oceanologii).

Pierwszego dnia naukowcy przedstawili referaty dotyczące geograficznych aspektów badań morza i wybrzeża w Polsce. Otwarto również wystawę map pt. „200 lat kartografii leśnej”. Wieczorem uczestników zaproszono na rejs po porcie, Świętej i jeziorze Dąbie.

Czwartek wypełnią kolejne sesje referatowe, a w piątek – terenowe.

Tekst i fot. (ek)

Debatują o polskiej geografii morza Debatują o polskiej geografii morza Debatują o polskiej geografii morza Debatują o polskiej geografii morza

Komentarze

Tollo
To najwyzszy czaś aby skorygować nazwy geograficzne naszego wybrzeza.Otóż Zatoka Pomorska jest w zachodniej części wybrzeża i tu powinno być województwo Pomorskie a Zatoka Gdańska lezy na Kaszubach a w ogóle wg.historii Pomorze kończy się w Sławnie a dalej to już Kaszuby. Gorzów leży na Ziemi Lubuskiej a nie w Wielkopolsce.
2018-05-18 17:53:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy