Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Debatują o polskiej geografii morza

Data publikacji: 17 maja 2018 r. 12:17
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:46
Debatują o polskiej geografii morza
 

W 2018 roku Polskie Towarzystwo Geograficzne obchodzi 100-lecie istnienia. Jest to również Rok Polskiej Geografii. W ogólnopolskie obchody wpisuje się trzydniowa konferencja naukowa zorganizowana przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego oraz szczeciński oddział PTG. Jej tematem jest „Polska geografia morza”. W środę (16 maja) wygłoszono pierwsze referaty.

– Nasze miasto jest przypisane do morza – mówił podczas uroczystego otwarcia konferencji Piotr Biniek, doktorant na Wydziale Nauk o Ziemi, zajmujący się morską energetyką wiatrową w ujęciu społecznym.

I właśnie podkreślenie morskiej specyfiki Szczecina i regionu przyświeca organizatorom tego wydarzenia. Jak podkreślają, zarówno uwarunkowania przyrodnicze, zachodzące tu procesy społeczno-demograficzne, jak i rozwój gospodarki są trwale związane z nadmorskim charakterem województwa zachodniopomorskiego i jego stolicy.

Konferencja jest szansą na szerokie zaprezentowanie wyników prac naukowców specjalizujących się w badaniach morza i wybrzeża. Zaproszono na nią przedstawicieli wszystkich krajowych ośrodków naukowych i akademickich działających w obszarze nauk o Ziemi (głównie geografii, a także geologii i oceanologii).

Pierwszego dnia naukowcy przedstawili referaty dotyczące geograficznych aspektów badań morza i wybrzeża w Polsce. Otwarto również wystawę map pt. „200 lat kartografii leśnej”. Wieczorem uczestników zaproszono na rejs po porcie, Świętej i jeziorze Dąbie.

Czwartek wypełnią kolejne sesje referatowe, a w piątek – terenowe.

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tollo
2018-05-18 17:53:25
To najwyzszy czaś aby skorygować nazwy geograficzne naszego wybrzeza.Otóż Zatoka Pomorska jest w zachodniej części wybrzeża i tu powinno być województwo Pomorskie a Zatoka Gdańska lezy na Kaszubach a w ogóle wg.historii Pomorze kończy się w Sławnie a dalej to już Kaszuby. Gorzów leży na Ziemi Lubuskiej a nie w Wielkopolsce.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA