piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria)

Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria)

Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria)
Data publikacji: 2015-10-28 13:25
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-30 09:40
Wywietleń: 2895 33971

Obecny system edukacji nie jest w stanie wykorzystać i wspierać rozwoju ucznia. Sytuacja, gdzie uczeń siedzi, a nauczyciel podaje wiedzę w sposób tradycyjny, jest wbrew mechanizmowi funkcjonowania mózgu dziecka. Konieczne są zmiany. Ich zwolenników jest tyleż samo co przeciwników.

II Szczecińskie Forum Oświatowe „W drodze do dobrej szkoły” zgromadziło w środę w Szczecińskim Parku Naukowo-Technologicznym dyrektorów i nauczycieli szkół oraz placówek oświatowych Szczecina i okolic.

- Wiedza jest ważna, ale równie ważne są kompetencje. Przedsiębiorcy, z którymi rozmawiam przyznają, że często przychodzą młodzi ludzie z wiedzą, ale bez kompetencji - powiedział na otwarciu forum prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - Jak budzić ucznia do tego, żeby był aktywny, ciekawy świata, nauczył się więcej, osiągnął swoje cele i czuł się wartościowym człowiekiem? Działania powinny być wielokierunkowe, każdy uczeń jest inny trzeba to wyłapać, dotrzeć. Dla nauczycieli to wielkie wyzwanie, ale jesteśmy gotowi.

Nasi sąsiedzi postanowili zreformować tradycyjną szkołę. Osiem lat temu w Berlinie powstał model „Budzącej się Szkoły”. Stawia ona sobie za cel szukanie nowego sposobu kształcenia, który odpowiada potrzebom uczniów w XXI w. Jej założenia przedstawił Andrzej Lipiński z Hamburga, współinicjator ruchu ,,Budzącej się szkoły”, współpracownik miesięcznika „Charaktery”, wydawca ,,Dobrej Literatury”.

- Obecny system edukacji jest niekompatybilny z zasadami funkcjonowania mózgu. Potwierdziły to 20-letnie badania nad mózgiem - powiedział Andrzej Lipiński. - Należy znaleźć metody pracy drogą inicjatyw oddolnych, najważniejsze jest tu wspieranie się własnymi doświadczeniami. Każda szkoła powinna wypracować swoją koncepcję zmian zgodnie z własnymi możliwościami i potencjałem. mamy przykłady szkół, w których 5-10 procent nauczycieli jest otwartych na zmiany, a 5-10 procent jest zdecydowanie przeciw.

"Budząca się szkoła" odchodzi od kultury pouczania i nauczania, a tworzy kulturę uczenia się. Uczniowie zamiast prowadzenia za rękę, przejmują odpowiedzialność za własną naukę. Rozwijają swój potencjał i lepiej przygotowują się do życia. Problemem kształcenia w „tradycyjnej” szkole jest nie deficyt wiedzy, lecz nieumiejętność jej zastosowania. Panuje w niej kultura strachu i rywalizacji, którą należy zastąpić kulturą współpracy, szacunku i dialogu.

Obecnie w Niemczech działa ponad 30 regionalnych grup "Budzącej się szkoły". Model ten zaczęły wprowadzać też kolejne kraje: Austria, Norwegia, Belgia, Liechtenstein i Polska. U nas z tym założeniami pracuje Szkoła Podstawowa nr 81 w Łodzi. Jej dyrektor Bożena Będzińska-Wosik przedstawiała praktyczne sposoby jej funkcjonowania i zachęcała szczecińskie placówki do wypracowania podobnych metod. W drugiej części forum dyskutowano o sposobie pracy szkół demokratycznych i o szkolnictwie zawodowym w kontekście idei „Budzącej się szkoły”.

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Szczecińscy dyrektorzy i nauczyciele poznali nowatorski model "Budzącej się szkoły"

 

Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria) Czy szczecińskie szkoły się obudzą? (galeria)

Komentarze

QUNQ
Oj, ciężko będzie !Dla 95% Polaków ocenianie, krytykowanie, pouczanie to cel i sens życia!
2015-10-30 08:06:19
Obserwatorka
Polska szkoła poszła w złym kierunku, sprawdza się wiedze uczniów a nie ich kompetencje i postawy. System testów (jest ich o wiele za dużo) na każdym etapie, powoduje ze nauczyciele uczą pod testy, uczeń nie rozwija się tylko "zakuwa". Model szkolnictwa w Finlandii (bez testów, dużej ilości prac domowych, nauczyciel zawsze dostępny dla ucznia i rodzica) powinien być rozpowszechniany. Polscy nauczyciele powiedzą, tak ale ile tam zarabiają, zgadza się, ale jeżeli będziemy tak podchodzić do problemów to w naszych szkołach nigdy nie będzie dobrze. Uczeń nie może się stresować idąc do szkoły ale powinien iść do niej z przyjemnością, a nauczyciel powinien być dla niego drogowskazem. Prepracowałam w szkole wiele lat i niestety potwierdzam, że młodzi nauczyciele (nie wszyscy) nie radzą sobie w tym zawodzie.
2015-10-30 08:05:46
foi
A dzienniki, formularze, sprawozdania, nacobezu, oceny opisowe, "szkolenia", testy? To nie przejdzie w Polsce...
2015-10-29 08:44:28
Absolwentka
Ale otłuszczona, nieciekawa, trochę karykaturalna jest ta oświata!
2015-10-29 08:28:01
Magistrax
Budzenie trzeba zacząć chyba od tych ,którzy przygotowują nauczycieli do zawodu.
2015-10-28 22:25:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”