Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
2 szczecin
REKLAMA

"Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?"

Data publikacji: 12 września 2016 r. 07:16
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
"Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?"
Fot. Dariusz Gorajski  

W poniedziałek (12 września) w Szczecinie rozpoczyna się konferencja kosmologiczna - "Varying Constants and Fundamental Cosmology" VARCOSMOFUN'16. Potrwa do 17 września. Wezmą w niej udział laureaci prestiżowej nagrody Templetona - prof. John Barrow, prof. P.C.W. Davies i ks. prof. Michał Heller. Organizator przedsięwzięcia to Szczecińska Grupa Kosmologiczna.

Do szerokiej publiczności będzie skierowany przed wszystkim wykład prof. Daviesa, pracownika Centrum Fundamentalnych Koncepcji w Nauce na Uniwersytecie Arizona w USA - "Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?". Odbędzie się on 15 września o g. 18.30 na kampusie Akademii Morskiej w Szczecinie przy ul. Szczerbcowej 4 w sali nr 7 na I piętrze. Wykład będzie wygłaszany w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. Prof. Davies jest autorem wielu książek popularnonaukowych (m.in. "Bóg i nowa fizyka", Wydawnictwo Cyklady, Warszawa 1996). W trakcie wykładu omówi główne możliwości oraz wyzwania związane z dalszymi etapami poszukiwania sygnałów od cywilizacji pozaziemskich w oparciu o swoją nową książkę "Upiorna cisza" ("Eerie silence").

Inne wykłady to m.in. "Philosophy and cutting edge of physics and cosmology" prof. Mariusza Dąbrowskiego, "Varying constants – astronomical observations" prof. Michaela Murphy'ego czy "Inflation, early universe and dark matter" prof. Marka Hindmarsha.

Szczecińska Grupa Kosmologiczna rozpoczęła swoją działalność na początku lat 90-tych. Jest utworzona głownie z pracowników Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zakładu Kosmologii i Teorii Grawitacji Instytutu Fizyki.  Aktualnie grupa realizuje projekt badawczy pt. "Nowe konsekwencje zmienności stałych fundamentalnych w fizyce i kosmologii". Obejmuje on zagadnienia związane z teoretycznymi i obserwacyjnymi następstwami zmienności w czasie i przestrzeni takich wielkości fizycznych jak prędkość światła c, stała grawitacyjna G, stała struktury subtelnej α, stosunek masy protonu do elektronu oraz innych stałych fizycznych.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA