Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Czesław Piskorski patronem SOSW nr 2 w Szczecinie

Data publikacji: 14 maja 2024 r. 21:08
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2024 r. 21:26
Czesław Piskorski patronem SOSW nr 2 w Szczecinie
Na sztandarze patron szkoły Czesław Piskorski. Fot. SOSW  

Działający w Szczecinie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Jagiellońskiej 65 nosi imię dr. Czesława Piskorskiego – nestora turystyki i popularyzatora historii Pomorza Zachodniego. Szczególnie bliska była mu Ziemia Szczecińska. Warto też wspomnieć, że należał on do współzałożycieli pierwszej gazety ukazującej się w Szczecinie pt. „Pionier Szczeciński”.  

Swoje imię szkoła nosi od 28 maja 2002 roku. Ostatnio placówce nadano sztandar. Podczas uroczystości jego wręczenia Paweł Szulerecki, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, mówił m.in.: - Sztandar, który został uroczyście nadany, stanowi nie tylko symbol przywiązania do placówki, ale także wizualne odzwierciedlenie wartości, jakimi się kierujemy. Jego wyjątkowy wzór, przedstawiający godło Polski i wizerunek patrona szkoły, będzie stałym przypomnieniem dla uczniów o naszych obowiązkach wobec Ojczyzny i o potrzebie pielęgnowania ducha patriotyzmu.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 powstał 1 stycznia 1962 roku. Z początku był to Państwowy Zakład Wychowawczy mieszczący się przy ul. Narutowicza 19. W roku 1971 nastąpiły jego przenosiny na ulicę Jagiellońską.  

Od początku istnienia, szkoła była nastawiona na pracę z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. Kształtuje się tam nie tylko umiejętności zawodowe, ale również rozwija się duchowość i samoświadomość, pozwalając uczniom odkrywać własne talenty i możliwości.

Sztandar jest kolejnym wyrazem upamiętnienia postaci i działalności Czesława Piskorskiego patrona szkoły. Poświęcono mu także tablice pamiątkowe umieszczone m.in. na domu, w którym mieszkał (ul. Mazurska 21) oraz obelisk w Lubinie k. Międzyzdrojów. Jest również patronem ulicy na osiedlu Słonecznym w Szczecinie. Od 2002 roku organizowany jest corocznie Rajd im. Czesława Piskorskiego. Jego imię nosi także czerwony Szlak Nadmorski - Europejski Szlak Dalekobieżny E-9.

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA