sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Coraz więcej nowotworów

Coraz więcej nowotworów

Coraz więcej nowotworów
Data publikacji: 2016-02-04 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 352 115777

Profesor Tomasz Grodzki (na zdjęciu) w Światowym Dniu Walki z Rakiem (4 lutego) alarmował, że przybywa chorych na nowotwory. Ale też chwalił poprzednią ekipę rządzącą w kraju za dotychczasowe działania na rzecz profilaktyki i leczenia raka. Profesor jest senatorem z Platformy Obywatelskiej. Jest także dyrektorem szpitala w szczecińskim Zdunowie.

O działaniach na rzecz walki z nowotworami mówili też: dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii i znany genetyk - prof. Jan Lubiński.

- Nowotwory złośliwe, to jedna z głównych przyczyn zgonów w populacji nie tylko polskiej, ale i światowej - mówił prof. Tomasz Grodzki. - Nad światem przetacza się tsunami onkologiczne, które dotyka oczywiście również naszego kraju. Corocznie rejestruje się w Polsce ponad 160 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Najwięcej jest raka płuca, drugi jest rak piersi i trzeci - rak prostaty. Przez ostatnie 10 lat doświadczaliśmy dobrodziejstw wynikających z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na podstawie tej ustawy lokowano co roku 250 - 300 mln złotych na potrzeby onkologiczne. Pieniądze szły głównie na doposażenie ośrodków radioterapii, ale inne dziedziny również odnosiły z tego korzyści. I mimo całej krytyki, która na ten program spadła, trzeba powiedzieć, że onkologia polska 10 lat temu i teraz wygląda zupełnie inaczej. Teraz trwają końcowe prace nad przedłużeniem tego programu na następne 10 lat. Bo, mimo sporów parlamentarnych, w tej materii istnieje duża zgodność, że ten pożyteczny program należy kontynuować.

Dr Małgorzata Talerczyk wymieniała wiele osiągnięć ZCO - i w profilaktyce, i w leczeniu.

- W programie badań w kierunku raka piersi Wojewódzki Ośrodek Koordynujący ZCO zaprosił w zeszłym roku na mammografię ponad 56 tysięcy pacjentek, 1300 z nich miało zaproponowaną diagnostykę pogłębioną, a 236 nowotworów piersi wykryliśmy - podawała przykład dr Małgorzata Talerczyk. - To nowotwory we wczesnym stadium zaawansowania, czyli do wyleczenia.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Więcej w papierowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego" i e-wydaniu.

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

 

Komentarze

BeataWOLAK, Szczecin
CHLEB ANTYNOWOTWOROWY-IRL. ANTYCUKRZYCOWY. ♥♥♥♥♥ 8.TEMAT. CHLEB. PRZEPIS WZORCOWY WYPIEKU CHLEBA ANTYNOWOTWOROWEGO-IRL (MINI CHLEBKI). ***** SKŁADNIKI: Ryż biały __400g, Kasza gryczana __400g. Gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0 l.) przez ok. 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l. wody. PRZYPRAWY TO: Sól kamienna nieoczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut. UGOTOWANE, RYŻ ORAZ KASZA (RAZEM 800 GRAM) WCHŁANIAJĄ WTEDY: Całą użytą (2,5l.) do gotowania wodę, co następnie ułatwia formowanie, lepsze klejenie się tzw. mini chlebków. Do tego właśnie zestawu składników (ryż, kasza) dodajemy suchą masę: 150 gram otrąb pszennych i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra (przegotowanej). DUŻĄ ŁYŻKĄ STOŁOWĄ NABIERAMY ZMIESZANĄ MASĘ TJ. RYŻ, KASZĘ TAKŻE OTRĘBY: I z uzyskanej objętości formujemy chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy. Pieczemy w piekarniku (temp. 250oC przez ok. 50-60 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia. ISTOTNE: Wszelkie dodatki np. miód, rodzynki, wykluczone. Takie dodatki sprzyjają otyłości i cukrzycy typu 2. PRZEPIS: zamieszczony jest na stronie internetowej; ***** Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL.
2016-02-05 11:54:13
Jak tu wierzyć
Bardzo obiektywna, bezinteresowna pochwała poprzedniego rządu przez profesora...
2016-02-05 08:27:48
Obserwator,
Coraz wiecej nowotworow... rowniez i u PO-stkomunistow jak i PO-zostalego Lewactwa...!!
2016-02-05 00:11:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy