piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Co kryje ziemia? Świadectwa minionych epok

Co kryje ziemia? Świadectwa minionych epok

Co kryje ziemia? Świadectwa minionych epok
Data publikacji: 2016-11-27 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 695 177365

W Domu Kultury w Łobzie odbyła się sesja popularnonaukowa pod hasłem „Dziedzictwo archeologiczne ziemi łobeskiej czynnikiem rozwoju turystyki”. Liczne zebranych uczestników powitał w piątek (25 listopada) Bogdan Przybyła, prezes, działającej od roku, Łobeskiej Fundacji Archeologicznej. Debatę ubogaciły referaty, które wygłosili: dr Marcin Szydłowski (Uniwersytet Szczeciński) i dr hab. Andrzej Janowski (Instytut Archeologii i Etnologii PAN Oddział w Szczecinie).

W trakcie spotkania zostały przypomniane skarby dawnych epok, które kryje ziemia łobeska: megality, kurhany, grodziska. Pomniki czasów odległych znalazły się w centrum uwagi. Pojawiły się pomysły na wytyczenie szlaków turystycznych dla miłośników aktywnego relaksu. Być może w przyszłym roku zostanie wydany przewodnik po grodziskach w powiecie łobeskim dla miłośników archeologii. Z pewnością zostaną zintensyfikowane weryfikacyjne  badania stanowisk archeologicznych na terenie dorzecza Regi w granicach powiatu łobeskiego. Warto nadmienić, że w latach 2015-2016 takowe prace były prowadzone m.in. w miejscowościach Tucze, Trzebawie, Starogard, Resko, Wicimice, Iglice, Grzęzno. Wprawdzie są pochodzące z przełomu XIX i XX wieku opracowania niemieckie wspomnianych stanowisk, ale – okazuje się – jest  jeszcze sporo do odkrycia.

Na zakończenie sesji zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Grodziska łobeskie w obrazie”. Pierwszą nagrodę za fotografie otrzymał  Bolesław Makawczyk, a kolejne zostały przyznane: Elżbiecie Szczęsnej, Nataszy Sadzak, Tadeuszowi Korzeniewskiemu, Paulinie Nowickiej, Bartoszowi Szostakiewiczowi. Nagrodą specjalną został wyróżniony Jakub Wrzeszcz, uczczeń Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie za makietę grodziska na wzgórzu zamkowym w Wiewiecku.

Nagrodzone prace w roku przyszłym będą prezentowane we wszystkich gminach powiatu łobeskiego.

Tekst i fot. (cz.b.)

Co kryje ziemia? Świadectwa minionych epok

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy