wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Chcą być lekarzami i dentystami

Chcą być lekarzami i dentystami

Chcą być lekarzami i dentystami
Data publikacji: 2015-07-14 20:56
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-20 21:31
Wywietleń: 1160 4097

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, najlepsza uczelnia w regionie w zestawieniu "Perspektyw", ogłosił listy rankingowe tegorocznego naboru. Ma się czym chwalić. O jedno miejsce na kierunku lekarskim walczyło 14 osób, na kierunku lekarsko-dentystycznym - prawie 15. Wiemy też, jak wygląda sytuacja na innych uczelniach.

PUM odnotował wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Wtedy o jedno miejsce na kierunku lekarskim konkurowało 13 osób a na kierunku lekarsko-dentystycznym - 10. PUM skończył też nabór na dietetykę (1,8 osoby na miejsce), kosmetologię (1,6) oraz fizjoterapię (2,4).

Przypomnijmy, że od przyszłego roku akademickiego na PUM ma rozpocząć funkcjonowanie farmacja, z którą władze wiążą spore nadzieje. W tej chwili trwa procedura uruchamiania kierunku, uczelnia kompletuje też zespół uczonych, którzy poprowadzą te studia.

Znamy także topowe kierunki na Uniwersytecie Szczecińskim. To psychologia (4 osoby na miejsce), filologia germańska z dodatkowym językiem obcym (3,5 osoby na miejsce) oraz skandynawistyka, studia norweskie (3 osoby na miejsce). Wciąż trwa tam drugi nabór, kierunków do wyboru jest bardzo dużo.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podaje, że największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki takie jak: infomatyka, automatyka i robotyka, biotechnologia, odnawialne źródła energii, ekonomia, architektura i urbanistyka, budownictwo, wzornictwo, technologia żywności i żywienie człowieka.

- Nie zauważamy znaczącej zmiany dotychczasowych trendów - informuje Stanisław Heropolitański z ZUT. - W odniesieniu do roku poprzedniego (stan z dnia 13.07.2014) odnotowujemy kilkuprocentowy spadek liczby kandydatów. Zmniejszenie liczby kandydatów spowodowane jest pogłębiającym się niżem demograficznym oraz sporą liczbą maturzystów, którzy nie zdali egzaminu maturalnego.

Z kolei w szczecińskim Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu największą popularnością jak na razie cieszą się bezpieczeństwo w biznesie i administracji oraz zarządzanie.

- Na chwilę obecną mamy największy nabór od początku istnienia wydziału - mówi Katarzyna Meger z WE WSB.

 ©℗

(as)

Dwa kierunki na PUM przeżyły oblężenie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy