środa, 26 września 2018.
Strona główna > Nauka > Biologia bez fotosyntezy

Biologia bez fotosyntezy

Biologia bez fotosyntezy
Data publikacji: 2018-05-10 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 2189 326993

Bardzo trudny egzamin  - mówiło wielu maturzystów, którzy w czwartek zdawali biologię na poziomie rozszerzonym. Większość z nich wybiera się na studia medyczne lub społeczne.

Maturzyści muszą przystąpić co najmniej do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Biologia, mimo, że jest trudna i ma bardzo obszerny zakres, znajduje się w pierwszej piątce najchętniej wybieranych przez nich przedmiotów. Dlaczego? Ponieważ jest obowiązkowym przedmiotem, punktowanym w rekrutacji na studia medyczne, drugim zaś na poziomie rozszerzonym jest do wyboru: matematyka, fizyka, chemia.

Mimo, że wiele osób narzekało na trudność egzaminu, siostry bliźniaczki Patrycja i Paulina Korzeniowskie, maturzystki z XII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie przyznały, że był on naprawdę łatwy. Obie kończyły w tej szkole klasę o profilu biologiczno-fizycznym i po maturze wybierają się na studia medyczne.

- Większość z ponad dwudziestu pytań sprawdzało nie tyle książkową wiedzę, co raczej wymagało od nas dedukowania i wnioskowania, jaki proces zachodzi pod wpływem innego - wyjaśniała Paulina Korzeniowska po wyjściu z egzaminu.

Patrycja zaś dodała, że odpowiadając na pytanie związane z automatyzmem serca, należało wyjaśnić, jak się ono zachowa, gdy zostanie wyjęte organizmu. Było też pytanie dotyczące podobieństw w budowie serca u głowonogów i u człowieka.

Pytania były bardzo złożone z wieloma dodatkowymi podpunktami. Maturzyści mieli 180 minut na odpowiedzi. Byli i tacy, którzy widząc stopień trudności arkusza, wychodzili po kilku minutach. Paulina i Patrycja zapamiętały m.in. pytanie na temat wentylacji ptaka przy odpowiednim ułożeniu żeber. Wspomniały też o pytaniu dotyczącym substancji szkodliwych w organizmach różnych gatunków w sieci troficznej. Jednak największym zaskoczeniem był dla nich fakt, że nie było pytania dotyczącego fotosyntezy i pytań z zakresu oddychania komórkowego.

W piątek maturzystów czekają egzaminy pisemne z przedmiotów dodatkowych: wiedza o społeczeństwie i informatyka oraz ustne: język polski i język obcy. Po weekendzie, w poniedziałek rano odbędzie się egzamin z fizyki, zaś po południu - z geografii. Aby zdać maturę należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z każdego przedmiotu. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Z którego miejskiego kąpieliska w Szczecinie najczęściej korzystaliście w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy