sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Nauka > 26 procent oblało matury

26 procent oblało matury

26 procent oblało matury
Data publikacji: 2017-06-30 18:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Wywietleń: 1485 273081

Z wakacji może się cieszyć 74 proc. tegorocznych maturzystów z naszego województwa. Reszta bowiem oblała egzamin maturalny. Niestety, nasze województwo nie ma się czym pochwalić - mamy najgorszy wynik w kraju, obok województwa warmińsko-mazurskiego. Najlepiej wypadli z kolei maturzyści w Małopolsce - tam zdało 83 proc. uczniów. Wyniki te dotyczą wyłącznie uczniów, którzy w maju przystąpili do egzaminów.

W naszym województwie na maturze lepiej poszło absolwentom liceów ogólnokształcących niż techników. Wśród tych pierwszych matury oblało 21 proc., wśród tych drugich aż 35 proc. Część z nich ma prawo do poprawkowej matury pod koniec sierpnia - w naszym województwie dotyczy to 18 proc. we wszystkich szkołach. Wyjaśnimy - do egzaminu poprawkowego mogą przystąpić ci, którzy oblali maturę tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej albo ustnej. Niestety 8 proc. całkiem nie zdało matury. Zachodniopomorscy maturzyści najgorzej wypadli z matematyki - królowej nauk nie zdało 21 proc. Z języka polskiego nie poradziło sobie tylko 4 proc. zdających, 7 proc. z języka angielskiego i języka niemieckiego.

- Jestem bardzo zadowolona z wyniku matur. Co prawda dla nas najważniejsza jest jakość, którą budujemy wraz z uczniami od 12 lat, wdrażając różnego programy edukacyjne, ale liczbami też możemy się pochwalić. W naszym liceum w tym roku osiągnęliśmy 99 procent - mówi Ewa Budziach, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im.Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. - Tylko trzem osobom powinęła się noga, a w naszej szkole do matury przystąpiło ponad dwustu uczniów. 

- 100 procent uczniów zdało egzamin pisemny na poziomie podstawowym z języka polskiego i to na poziomie wyższym niż średnia w mieście i województwie, bo osiągnęliśmy wynik 59,20 proc., więc jest nasz powód do dumy - twierdzi Izabela Kaczór-Olech, dyrektor Centrum Mistrzostwa Sportowego przy ul. Mazurskiej w Szczecinie. - Niestety, po raz pierwszy w historii liceum nie jestem zadowolona z wyników z matur z matematyki i języka angielskiego.

Pełne wyniki egzaminu maturalnego, uwzględniające trzy sesje egzaminacyjne w 2017 r. (w tym czerwcową i sierpniową), będą udostępnione 12 września.

(kel), (MON)

Na zdjęciu: Część tegorocznych maturzystów może już odetchnąć i zacząć wakacje - to ci, którzy pomyślnie przeszli przez egzaminy maturalne.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

rodzic
Tragedią jest to, że Prawo i Sprawiedliwość kontynuuje po PO i po rządach samych siebie w 2005 - 2007 wpychanie w analfabetyzm młodzież zachodniopomorską w nieuctwo, prowadzące w efekcie do stałego bezrobocia, lub konieczności emigracji, żeby u obcych - bądź u siebie - być popychlem wykonującym najbardziej przykrą i nisko płatną pracę. Tragedia jest tym, większa, że nie ma szans na zmianę tego stanu rzeczy, w warunkach gdy wicemistrzem edukacji jest były kurator zachodniopomorski, współtwórca tego tragicznego stanu polskiej edukacji Maciej Kopeć- a co najdziwniejsze posiadacz orderu Primus inter pares. Strach się bać o to, jak przyszłość zgotują takie orły!?
2017-07-07 10:25:46
yps
Poziom nauczycieli szczecińskich jest przerażająco niski . I tych nauczycieli akademickich, którzy przygotowują ich do pracy w zawodzie .
2017-07-03 15:45:19
gog magog i pedagog
Jarun oszalał, a to tylko genetyka, lenistwo i belferska ciemnota.
2017-07-02 15:12:21
Rozwiązanie? Szkoły zawodowe.
Złe wyniki matur zaczynają się już na poziomie rekrutacji do szkół średnich. Nie wszyscy powinni tam trafić, bo po prostu nie mają odpowiednich umiejętności intelektualnych, więc potem nie dają sobie rady jednocześnie zaniżając poziom całej klasy i zajmują czas nauczycielowi, który ma go mniej dla innych trzymających poziom i mniej na bardziej ambitne wyzwania.
2017-07-02 14:49:32
Jarun
Dziwnie - kuratora zmienili z niezależnej pani M. B. - na pisowską i od razu pogorszyło się w szkolnictwie, zamiast polepszyć. Czarodziejska różdżka (może fujarka?) prezesa nie działa. Swoją drogą... pisiory pazerne na władzę i gdzie tylko mogą, tam wpychają swoich. Nie patrzą na kwalifikacje, doświadczenie, wykształcenie, drogi awansu.
2017-07-02 12:56:00
obserwator
znowu wstyd na całą Polskę ,że Szczecin jak ośla ławka.Krzystek powinien się podać do dymisji z całym zarządem miasta. Imprezy miejskie tylko im w głowie , zabawa. Takie na przykład Ship's Races Tally to igrzyska dla ludu, kilka dni zabawy, ściemy aby ciemny lud Szczecina odciągnąć od bieżących problemów miasta - biedy , braku inwestycji i poziomu kształcenia , nauki na poziomie zerowym. Wielka emigracja ludzi ze Szczecina zagranice do Poznania , warszawy, Wrocławia, Gdańska , Lublina , Torunia.
2017-07-01 21:04:49
od jaruna
Zamiast oblało lepiej nie zdało. A zamiast będą kiblować, to lepiej: będą powtarzać. I zamiast nieuki, osły, barany, matołki to lepiej: uczniowie naszego regionu.
2017-07-01 15:23:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie