piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Nagroda Gryfia > Przyznamy Gryfię już po raz ósmy! Oto finalistki

Przyznamy Gryfię już po raz ósmy! Oto finalistki

Przyznamy Gryfię już po raz ósmy! Oto finalistki
Data publikacji: 2019-05-24 21:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-11 12:01
Wywietleń: 2021 393223

„Kurier Szczeciński” w czerwcu już po raz ósmy przyzna Gryfię, Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki, jeden z najważniejszych pisarskich laurów w naszym kraju. Podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym, czyli w samym centrum świata księgarskiego, ogłosiliśmy pięć nominowanych autorek. 

Są to: Karolina Bednarz za „Kwiaty w pudełku”, Anna Fryczkowska za „Równonoc”, Katarzyna J. Kowalska za „Polskiego El Greco”, Agnieszka Szpila za „Bardo” i Ula Ryciak za „Nelę i Artura. Koncert intymny Rubinsteinów”. Wyboru dokonało jury w składzie: Joanna Laprus-Mikulska (przewodnicząca), Berenika Lemańczyk, prof. Robert Cieślak, Konrad Wojtyła i Alan Sasinowski. Wysokość Gryfii to 30 tysięcy złotych. Towarzyszący przyznaniu nagrody plener literacki „Odkryj książkę na nowo” odbędzie się 14-16 czerwca na Łasztowni. Będzie towarzyszył Dniom Morza. Zapraszamy wszystkich Państwa do uczestnictwa w tej imprezie! ©℗

(as)

FINALISTKI:

Karolina Bednarz

Reporterka, absolwentka wydziału japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, autorka bloga "W krainie tajfunów", gdzie pisze głównie o Azji Wschodniej. Ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Finalistka konkursu o stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2016 roku. Mieszkała i uczyła się w Japonii oraz Korei Południowej.

Kwiaty w pudełku

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić. Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.

 

Anna Fryczkowska

Napisała osiem powieści, za które została wyróżniona nagrodami z Różą Gali na czele. Pracowała jako reporterka, tłumaczka, scenarzystka seriali telewizyjnych. Mieszka na warszawskim Żoliborzu. Jej poprzednie powieści to m.in. "Żony jednego męża", "Kobieta bez twarzy", "Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki)", "Starsza pani wnika". Ta ostatnia miała premierę w USA.

Równonoc

Seria tajemniczych zaginięć nastoletnich chłopców, którzy zniknęli pod koniec lat 90. w Zachodniopomorskiem. Co łączy te dramaty? Czy chłopców ktoś porwał? Czy zamordował seryjny zabójca? Czy może to wszystko jest jednak dziełem przypadku? Marcowe dzieci. Chłopcy, którzy nigdy nie staną się mężczyznami. Podobni do siebie jak bracia. Za każdym z nich stoi inna historia. Inny rodzic. To właśnie oczami rodzica, pełnymi cierpienia i niezrozumienia dla tego co się stało, obserwujemy świat po stracie. Słyszymy ten niemy krzyk i wiszące w zamkniętym pokoju syna pytanie – gdzie jesteś? Ta poruszająca do głębi historia, utkana ze wspomnień i informacji na temat autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w Łobzie, Rewalu i Starym Drawsku w marcu 1998 i 1999 roku.

 

Katarzyna J. Kowalska

Dziennikarka i reporterka. Zrealizowała setki materiałów i relacji z wydarzeń kulturalnych jako dziennikarka „Panoramy” w TVP. Jej reportaże o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W 2017 roku za liczne i wnikliwe relacje reporterskie otrzymała tytuł Dobroczyńcy nadany przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Polski El Greco

Kiedy w 1964 roku dwie młode badaczki sztuki, Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, spostrzegły na plebanii w Kosowie Lackim zniszczony pociemniały obraz, sądziły, że ich odkrycie będzie sensacją w świecie sztuki. Tymczasem "Ekstaza św. Franciszka" pędzla El Greca zniknęła na dziesięciolecia – o starannie ukrytym obrazie przypominali jedynie co pewien czas dziennikarze. Dzieło artysty z Toledo dopiero po czterdziestu latach zostało wystawione dla publiczności. Co się jednak z nim działo przez dekady i jak próbowano rozwiązać spór o jego autentyczność? Katarzyna J. Kowalska z reporterską wnikliwością bada tę nieprawdopodobną historię, odkrywając jedną z największych tajemnic polskiej historii sztuki.

 

Ula Ryciak

Autorka biografii „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej“, powieści „Taniec ptaka“, dziennika podróży po Ameryce Łacińskiej „Clitoris Erectus“ i licznych reportaży podróżniczych. Współpracuje z wieloma periodykami, najczęściej publikując portrety ludzi przeoczonych przez historię.

Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów

On – ekstrawertyczny geniusz, słynny pianista, ona – córka wielkiego dyrygenta, piękna, wykształcona, gospodarna. Zjeździli cały świat, poznali najsłynniejszych ludzi swoich czasów, wychowali czworo dzieci. Wydawało się, że przez kilkadziesiąt lat żyli pełnią życia i miłości jak z bajki, a jednak przy śmierci Artura była inna kobieta… Pełna pasji i nieoczekiwanych zwrotów jak muzyka ich ulubionego Chopina, opowieść o niezwykłym, trwającym blisko pół wieku związku, z Warszawą, Wenecją, Paryżem, Nowym Jorkiem i Kalifornią w tle, jest też historią zeszłowiecznych zawieruch i opatrzoną mnóstwem anegdot kroniką wykwintnego życia towarzyskiego z udziałem niemal samych sław, od Einsteina po Grace Kelly.

 

Agnieszka Szpila

Kulturoznawczyni i pisarka. Nakładem wydawnictwa W.A.B. w 2015 roku ukazała się jej debiutancka książka "Łebki od Szpilki", w której opisała historię swojej walki z chorobą córek, Milenki i Helenki.

Bardo

Do Barda Śląskiego, gdzie znajduje się Matka Boska Płacząca, udaje się autokarem niezwykła pielgrzymka. Patrioci, narodowcy, męczennicy, emeryci, narzeczeni, single szukający szczęścia na portalach randkowych, a nawet adepci wiedzy ezoterycznej – wszyscy jadą do Barda w nadziei na cud, który odmieni ich dotychczasowe życie. Na czele grupy stoi pilotka-przewodniczka – charyzmatyczna matka Małgorzata, siostra przeorysza. A to, co wydarzy się podczas nietypowej podróży, przypominać będzie momentami sceny z pełnych absurdalnego humoru filmów Quentina Tarantino.

Przyznamy Gryfię już po raz ósmy! Oto finalistki

Komentarze

żartowniś
" jeden z najważniejszych pisarskich laurów w naszym kraju"? Autor informacji jest dziś w bardzo żartobliwym nastroju :)
2019-05-25 06:54:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie