środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Nagroda Gryfia > Plener literacki. Fryczkowska i Szpila o literaturze i Polsce

Plener literacki. Fryczkowska i Szpila o literaturze i Polsce

Plener literacki. Fryczkowska i Szpila o literaturze i Polsce
Data publikacji: 2019-06-15 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-20 09:06
Wywietleń: 2283 397041

Podczas pleneru literackiego o swoich książkach opowiadały finalistki Gryfii: Anna Fryczkowska, autorka “Równonocy”, oraz Agnieszka Szpila, autorka powieści “Bardo”. Mówiły m.in. o wizji Polski, jaka wyłania się z ich tekstów.

- Moja Polska jest przede wszystkim patriarchalna – stwierdziła Anna Fryczkowska. - Wyszło mi tak w mojej książce, że instytucje są reprezentowane przez mężczyzn, a sfera prywatna – przez kobiety. Nie chciałam jednak diagnozować stanu ojczyzny. To była przede wszystkim opowieść o stracie.

Agnieszka Szpila przyznała, że podczas pisania “Bardo” Polska okazała się mniej straszna, niż wcześniej zakładała: - Zaczęłam widzieć duży popęd życiowy naszego narodu. Zacząłem postrzegać nasz naród jako witalny, niegrzeczny, rozbrykany. Specjalnie używam kategorii z dzieciństwa, bo to naród zatrzymany w dziecięcości, ale jednocześnie przez to bardzo żywotny. I to mi zaczęło się w nim podobać.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Plener literacki. Fryczkowska i Szpila o literaturze i Polsce Plener literacki. Fryczkowska i Szpila o literaturze i Polsce Plener literacki. Fryczkowska i Szpila o literaturze i Polsce Plener literacki. Fryczkowska i Szpila o literaturze i Polsce

Komentarze

Jarun
Mało kto czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta. Za to większość pisze...myśląc, że pisanie polega na stawianiu literek obok siebie i z tego powstaje wyraz, a z wyrazu zdanie, a ze zdań książka. (to za S. Lemem)
2019-06-20 08:06:32

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie