Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

„Gryfia” dla Agnieszki Daukszy! [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2020-10-23 23:05
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-21 18:47
„Gryfia” dla Agnieszki Daukszy!
 

Agnieszka Dauksza wygrała dziewiątą edycję Gryfii - Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki przyznawanej przez "Kurier Szczeciński". Jury uhonorowało pisarkę za biografię "Jaremianka". 

- "Jaremianka" Agnieszki Daukszy to biografia, ale biografia wielowymiarowa, którą można czytać na wiele sposobów - powiedziała Joanna Laprus - Mikulska, przewodnicząca jury. - To złożony portret niezwykłej, lecz zapomnianej artystki Marii Jaremy. To opowieść o artystce totalnej. Maria Jarema była rzeźbiarką, malarką, graficzką, autorką kostiumów i scenografii, współzałożycielką Grupy Krakowskiej oraz teatrów Cricot i Cricot 2. Mówiono o niej: kobieta-awangarda. Agnieszka Dauksza podąża śladami swojej bohaterki jak wytrawna reportażystka. Z fragmentów wspomnień, rozmów, listów, dokumentów, wrażeń powstaje fascynujący obraz jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci XX wieku i przywraca ją do życia w zbiorowej pamięci.

Joanna Laprus - Mikulska oceniła, że siła Jaremianki wymusza na autorce biografii nieustający ruch, a ta ciągła próba nadążenia za swoją bohaterką narzuca dynamikę języka i uplastycznienie obrazów. 

- Dauksza próbuje wypełnić postać Jaremianki, ożywić ją - dodawała przewodnicząca jury. - „Ona nie poruszy się beze mnie” – pisze. Ubiera ją w emocje i uczucia, ale też zapachy i kolory, by w pewnym momencie stać się jej własnym głosem. Autorka i bohaterka książki zaczynają się przenikać. Następuje proces scalania. „Zmieniałam się podczas czytania o Marii Jaremie” – przyznaje Agnieszka Dauksza. Ale przecież wszelka interpretacja biograficzna zawsze jest zaangażowana i subiektywna. Wpływ Jaremianki na ostateczny kształt swojej biografii dowodzi jeszcze czegoś więcej: siły kobiecej energii, bez względu na czas i miejsce.

W tym roku do "Gryfii" nominowane były także Magdalena Grochowska za "W czasach szaleństwa" oraz Barbara Sadurska za "Mapę". 

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Film: Wojciech Karliński

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czytam
2021-11-21 18:27:33
nagroda dla kobiet - a na zdjęciach to chyba faceci?
@:)
2021-11-09 20:52:57
Ale też nie przeszkadza. Mamy nie napisać że ładna dziewczyna, udawać że nie widzimy niekwestionowanej urody? Widzimy i komplementuje my przy okazji w duchu mając nadzieję że za tą urodą zewnętrzną nadąża piękno wnętrza. Oczywiście gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów tak artystycznych jak i prywatnych.
:)
2021-11-08 14:17:00
Dobra pisarka, podobnie jak i aktorka, nie musi być ładna.
Jarun
2020-11-04 12:44:24
"...którą można czytać na wiele sposobów - powiedziała Joanna Laprus" A jakie to nawiedzona zna sposoby czytania, bo ja stary edukator znam jeden: jak piszą-tak czytasz (za wyjątkiem szyfrów, łamigłówek). "To opowieść o artystce totalnej" ty sama jesteś totalnie prowincjonalna i treść zastępujesz formą...nowomową, bełkotem pseudo-artystycznym.
czytelnik
2020-10-24 07:59:24
ja tez nie wiem ale sama jej uroda daje jej 1 miejsce i juz, piekna dziewczyna, napiszcie cos o niej wiecej no i fotki mile widziane :-)
Hejt Stop!
2020-10-23 23:24:20
Pojęcia nie mam o czym pisze ale jest ładna. Dlatego dobrze, że wygrała.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA