Od 7 sierpnia Ińsko w powiecie stargardzkim ponownie żyje kinem. Projekcje, koncerty, wystawy i spotkania z twórcami odbywają się nie tylko w kinie Morena, ale również m.in. w Galerii O.Mega i w plenerze.
Ińskie Lato Filmowe, jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce, potrwa do 16 sierpnia. Organizatorzy przygotowali blisko sto wydarzeń, w tym około 70 projekcji filmowych.
- Mamy bardzo dużo wydarzeń, ludzie aktywnie w nich uczestniczą - mówi Przemysław Lewandowski, dyrektor artystyczny Ińskiego Lata Filmowego. - Jesteśmy festiwalem, który stara się odkrywać przed widzem ciekawostki filmowe, pokazujemy filmy niszowe. Ale mamy w programie wiele wydarzeń otwartych, w których każdy może wziąć udział.
Twórcy filmowi przyjeżdżają do Ińska
W czasie festiwalu do Ińska przyjedzie łącznie kilkudziesięciu przedstawicieli świata filmu: reżyserów, aktorów i producentów. Wśród nich znalazł się znany aktor i piosenkarz Paweł Domagała, który w sobotę, 8 sierpnia, pojawił się tam wraz z reżyserką pokazanego filmu „Droga rzadziej przemierzana” Zuzanną Grabowską.
W najbliższą sobotę zaś Ińsko odwiedzi m.in. aktor Zbigniew Zamachowski. Otwarte spotkanie z nim oraz z Gabrielą Muskałą rozpocznie się o godz. 17.30 w Gospodarstwie Rybackim.
Sztuka wychodzi poza kino
Ińskie Lato Filmowe to nie tylko projekcje. W czasie festiwalu można oglądać również interesujące wystawy. W Galerii O.Mega prezentowana jest ekspozycja „Droga do Ińska” Krzysztofa Gawronkiewicza, autora ilustracji do albumów komiksowych „Mikropolis” czy „Achtung Zelig!”. W ogródku galerii Rafał Pawłowski, który od ok. 20 lat fotografuje muzyków jazzowych, prezentuje ich fotografie na wystawie „Shadows of Sounds”.
Duże wrażenie na oglądających robi również ekspozycja artystyczna Jarosława Koziary, polskiego artysty plastyka, scenografa, zajmującego się wieloma rodzajami sztuk wizualnych, pedagoga i publicysty.
- Okolice O.Megi wyglądają teraz przepięknie! - mówi pani Anna z okolic Ińska. - Miło jest tam posiedzieć w ogródku i podziwiać jego dzieła. Ińsko na festiwal ożywa. Przyjeżdżają goście, wypoczywają turyści, którzy zaglądają na festiwalowe wydarzenia. Dzieje się!
Otwarte spotkania z reżyserami i aktorami odbywają się także w Gospodarstwie Rybackim. Najważniejszym miejscem festiwalowych projekcji pozostaje jednak kino Morena, gdzie tradycyjnie organizowane są również bajkowe poranki dla najmłodszych oraz ciekawe warsztaty.
Kino, koncerty i spacery
- Zapraszam wszystkich na Ińskie Lato Filmowe, które nadal się dzieje - dodaje dyrektor Lewandowski. - Można siedzieć w kinie, przychodzić na spacery przyrodnicze po Ińskim Parku Krajobrazowym, oglądać wystawy, uczestniczyć w koncertach i spotkaniach autorskich. W tym roku zaplanowaliśmy dziesięć koncertów. Część wydarzeń jest darmowa. Można przychodzić i przesiąkać tą atmosferą, którą my od kilku dni żyjemy.
Tegoroczny program projekcji obejmuje m.in. najnowsze kino polskie, konkurs młodych twórców „Wokół Bałtyku”, pokazy przedpremierowe, filmy dokumentalne, cykl „Bliżej natury” oraz retrospektywę węgierskiego reżysera Györgyego Pálfiego. Szczególne miejsce w programie zajmuje kino irańskie.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również wycieczki przyrodnicze po Ińskim Parku Krajobrazowym z udziałem przyrodników, artystów oraz regionalistów.
Na zakończenie - Złote Rybki
Tradycyjnie na zakończenie festiwalu, w kinie Morena, w sobotę 15 sierpnia o godz. 19.30 zostaną przyznane Złote Rybki - nagrody dla najlepszych filmów.
Organizatorami 53. Ińskiego Lata Filmowego są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Gmina Ińsko. ©℗
Wioletta MORDASIEWICZ