czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Zobaczmy miasta pomorskie

Zobaczmy miasta pomorskie

Zobaczmy miasta pomorskie
Data publikacji: 2017-04-24 23:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 511 245891

We wtorek (25 kwietnia) o g. 17 w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zostanie otwarta wystawa „Miasta Pomorskie w grafice XVIII i XIX w.”. Właścicielem kolekcji, z której została złożona wystawa, jest dr Wojciech Lizak z antykwariatu "Wu-El".

Ekspozycja pokazuje miasta w czasie, kiedy Pomorze nadal było podzielone pomiędzy Brandenburgię (od 1701 r. państwo pruskie) a Szwecję. W 1815 r. po wojnach napoleońskich Szwedzi wycofali się z Pomorza Przedniego oddając Stralsund (Strzałów) Prusakom.

Pierwsza część wystawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na pokazaniu dwóch miast: Stralsundu (Strzałowa) i Szczecina, który od 1720 r. dostał się pod panowanie brandenbursko-pruskie. Przy okazji zostaną pokazane portrety znanych postaci historycznych: księcia Christiana Augusta – ojca Katarzyny II, generała w służbie pruskiej, a także urodzonej w Szczecinie Katarzyny II właśnie. W tej części prezentowane będą miedziorytnicze plany i widoki twierdzy w Szczecinie oraz w Stralsundzie, ówczesny widok Placu Orła Białego, fantazyjne przedstawienie Szczecina wykonane przez Francuzów. Druga część wystawy przedstawiać będzie wizerunki miast pomorskich wykonanych po 1815 r. aż do około 1860 r.

Dr Lizak informuje, że ta kolekcja stanowi część zbiorów, które będą podstawą działalności w tworzonym przez niego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego. Jednocześnie zapowiada dwie kolejne wystawy - 3 maja w Muzeum Kołobrzeskim  zostanie zaprezentowana ekspozycja  „Od Legionów Dąbrowskiego do Kołobrzegu 1797-1807. Dziesięć lat zmagań o wolność” a 10 maja w Blibliotece Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim "Laureaci Literackiego Nobla: ich listy, autografy, zdjęcia".

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy