czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Zobacz przed remontem! Przy Pocztowej powstanie przestrzeń dla kultury

Zobacz przed remontem! Przy Pocztowej powstanie przestrzeń dla kultury

Zobacz przed remontem! Przy Pocztowej powstanie przestrzeń dla kultury
Data publikacji: 2020-01-18 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-19 10:29
Wywietleń: 548 438516

Przed wojną był tu sklep rzeźniczy, a po 1945 roku również odbywała się tutaj sprzedaż mięsa. Prawdopodobnie sklep mięsny funkcjonował w tym miejscu do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W kolejnych latach sprzedawano tu artykuły papiernicze, następnie antyki, a jeszcze później ktoś miał tutaj składzik. Przez parę lat lokal przy Pocztowej 19 w Szczecinie stał pusty. Teraz będzie tu „przestrzeń kultury z kawą, ciastem, miejscem na spotkania, wystawy, książki” – jak opowiada właścicielka Monika Szymanik, która przyznaje, że dla niej ten lokal to magiczne miejsce, w którym zakochała się od pierwszego wejrzenia.

W niedzielę (19 stycznia) będzie można obejrzeć lokal przy ulicy Pocztowej 19, w godz. 12-15.

– Zapraszam najserdeczniej na pierwsze spotkanie jeszcze przed remontem – zachęca właścicielka. – Chciałabym, abyście mogli zobaczyć to wnętrze przed, w trakcie i po remoncie. Na tym wydarzeniu odbędzie się wyprzedaż mojego dobytku z przeznaczeniem na remont tej przestrzeni. Będzie także moja książka "Kamienica w lesie", kalendarze i kartki. Spotkanie osłodzą nam przepyszne bezy Hani Komór i będzie pyszna kawa od „Cafe Berlin”.

Oryginalna dziewiętnastowieczna posadzka, bogato zdobione secesyjne drzwi, stare płytki na ścianach, które zachwycają jeszcze przed renowacją, szafa wbudowana w ścianę.

– Krok po kroku odkrywam w tym wnętrzu kolejne piękne elementy. To odkrywanie jest absolutnie fascynujące – mówi M. Szymanik. – Okazało się choćby, że pod farbą na ścianach są piękne kafelki. Prawdopodobnie pochodzą, podobnie jak posadzka, z okresu wybudowania kamienicy, czyli z końca XIX wieku. Dzięki pomocy przyjaciół, znajomych i mediom społecznościowym udało mi się ustalić, że dolne płytki na ścianie zostały wyprodukowane w fabryce w Miśni. Tak wynika z sygnatury na tylnej stronie kafelków. Z kolei te górne kafle prawdopodobnie wyprodukowane zostały przez fabrykę Villeroy&Boch (zajmującą się produkcją wyrobów ceramicznych od XVIII wieku – przyp. red.). Tak twierdzi moja znajoma, która pracuje w tej firmie. Ściany w tym miejscu są gwiazdą i pozostaną w całości wyeksponowane. Nic ich nie może przysłonić. Długo na to czekały – dodaje właścicielka lokalu.

Jak mówi Monika Szymanik, zgodnie z jej optymistycznymi planami, lokal przy ulicy Pocztowej zostanie otwarty wiosną, a jeśli to się wtedy nie uda, to na pewno zrobi wszystko, by ruszył przed wakacjami. Na razie trzeba tu przeprowadzić remont, również w części piwnicznej. ©℗

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

pomyśl
Do "No tak" - Stara Rzeźnia na Łasztowni też była zapleczem rzeźni, a dzisiaj jest kwitnącym centrum kultury... Pani Moniko - nie dajmy się malkontentom, niech siedzą na starej kanapie, przed telewizorami...
2020-01-19 09:41:43
No tak
Czyli kawa w rzeźni? Super!!!! zwierzęce zwłoki na hakach to byłby super wystrój tego miejsca a pod nimi goście piją kawę!!! SUPER SPRAWA!!!
2020-01-18 19:08:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie